Naopak nejpomalejší v Koclířově a v šestém okrsku Městečka Trnávky, v Pěčíkově.

Jako první z okresu zveřejnila informace o volební účasti na volebním serveru Českého statistického úřadu Gruna. V obci na Moravskotřebovsku dorazilo k volební urně ze 133 oprávněných voličů 91, což je 68,42 procent. Až na jeden neplatný volební lístek všechny ostatní hlasy spolurozhodly o tom, kdo bude zastupovat zájmy obyvatel v parlamentu.

Do půl třetí odpoledne byla ve svitavském okrese spočítaná čtvrtina hlasů. Nejrychlejším městem okresu, alespoň co se vyhodnocování volební účasti týká, je letos Jevíčko. Po čtvrté hodině zde věděli, že do urny vložilo hlasovací lístek 1466 voličů (z toho byly jen čtyři neplatné). Před půl pátou se také Svitavští dozvěděli, že se v jejich městě dostavilo k volbám 61,14 procent voličů. Z 13730 jich dorazilo do volebních místností 8394. Vzápětí sečetli volební lístky také v Poličce, Litomyšli, Moravské Třebové nebo Bystrém. Poličských přišlo k urnám 65,87 procent. Z velkých měst svitavského okresu má uvědomělé obyvatele Litomyšl. Zde odvolilo 69,07 procent lidí. Ovšem na 73,56 procentní účast Bysterských to zatím nestačí. Naopak v Moravské Třebové přišlo volit jen 59,84 procent obyvatel. Z celého svitavského okresu dorazilo do volební místnosti nejmenší procento lidí tradičně v Třebařově (43,13%). Bylo jich dokonce ještě o necelá tři procenta méně než při minulých parlamentních volbách.

Členové hned několika volebních komisí sice v průběhu voleb odhadovali, že zájem o letošní parlamentní volby byl větší než o ty předcházející, ale celkové výsledky jim za pravdu nedaly (63,63% letos, 66,82% v roce 2006). „Zdála se nám účast voličů vyšší. Hned v pátek se dostavila asi polovina voličů. Možná i více,“ sdělila předsedkyně volební komise sedmého svitavského volebního okrsku Lucie Hárychová. Do volebních místností přicházely celé rodiny i s dětmi. Podle Emila Šípa, člena poličské volební komise devátého okrsku, se právě jich případné změny dotknou. To si zřejmě uvědomili i mladší voliči, kteří podle Zdeňky Koláčkové dorazili ve vyšším počtu. „Je to dobře. Možná je přiměla i mediální „masáž“, kterou jsem zaznamenal třeba na internetu,“ domnívá se Emil Šíp. V drtivé většině okrsků svitavského okresu tentokrát přišla hlasovat více než polovina oprávněných voličů. V Kukli do autoservisu, který se tradičně mění na volební místnost, došlo dokonce přes devadesát procent voličů.

Pár minut před sedmnáctou hodinou měly hlasovací lístky spočítané téměř všechny komise ze svitavského okresu. Na volebním serveru chyběla jen data z Březové nad Svitavou, jednoho okrsku Městečka Trnávky a Koclířova. Ten se stal obcí, která zveřejnila množství odevzdaných lístků jako předposlední. Bez započítání Koclířovských a části hlasů z Městečka Trnávky dorazilo ve svitavském okrese k urnám 63,63 procent oprávněných voličů. Na tomto výsledku se ale ani po započítání posledních hlasovacích lístků, ke kterému došlo kolem osmnácté hodiny, nic nezměnilo.