V Pardubickém kraji je nejnižší nezaměstnanost v Česku. V minulých měsících se o první místo kraj dělil s Prahou, nyní ale již drží celorepublikový primát.

Počet lidí bez práce klesl v dubnu díky díky rozmachu sezonních prací v zemědělství, cestovních ruchu, stavebnictví, lázeňství nebo lesnictví všude. V našem kraji však nejvýrazněji.

„Nezaměstnanost je v Pardubickém kraji celkově tak nízká, že další prostor k jejímu poklesu je letos již poměrně dost omezený,“ uvedl analytik hradecké společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Hlavně firmy v Pardubicích a jejich okolí marně shánějí nové zaměstnance. Nedostatek pracovní síly už podvazuje i rozvoj firem, ty totiž musí odmítat zakázky. Nemá je kdo udělat.

„Na trhu zaměstnanci nejsou. Bez cizinců si zkrátka neporadíme,“ řekla Jitka Kratochvílová z personálního oddělení pardubického Foxconnu.

Pro zaměstnávání cizinců mají ve Foxconnu speciální systém. Pracují tu lidé více než třicítky národností. Třeba ze Skotska, Číny, Indie, Vietnamu.

„V Pardubicích je největší menšinou asi mongolská skupina. Ta má kolem 500 pracovníků,“ uvedla Kratochvílová.

Právě Foxconn je dokladem, že chybějí už nejen zruční řemeslníci, ale už i nekvalifikovaní pracovníci k pásům v montovnách. Právě v Pardubicích je převis nabídky pracovních míst nad počtem lidí bez práce více než desetinásobný.

„Z více než poloviny jsou na trhu práce nabízena místa označovaná jako pomocní a nekvalifikovaní dělníci. Na takovou pozici není potřeba žádných specifických dovedností a stačí na ní základní škola. Tomu však na druhou stranu odpovídá i mzda. Specifickým rysem tak v Pardubicích zůstává vyšší poptávka firem po nekvalifikované pracovní síle, než je tomu jinde v Česku,“ podotkl Novák.

Právě kvůli převaze montoven je však Pardubický kraj zároveň velmi citlivý na vývoj ekonomiky. V časech krizí tu bývá naopak nezaměstnanost jedna z nejvyšších v republice. Nejinak tomu nejspíš bude i při té příští, kterou začínají někteří ekonomové strašit. Nezaměstnanost už dosáhla svého přirozeného dna, nemá kam dál klesat. Nedostatek lidí však brání rozvoji firem.

Ty proto začaly ve větší míře nabízet i částečné úvazky, díky kterým se jim do výroby daří nalákat aspoň lidi v důchodovém věku. A také matky po mateřské.