Na samé jedničky ji stále umí uvařit provozovatel školní jídelny při Základní škole T. G. Masaryka ve Svitavách. Se svým dalším dýňovým krémem obhájil loňské vítězství. Nejlepší domácí dýňovou polévku pak umí Monika Smělá ze Svitav.

Do soutěže pořádané Mateřským a rodinným centrem Krůček bylo přihlášeno třináct vzorků polévek. Ač byly vyrobeny ze stejné základní suroviny, jejich chutě se lišily. Nejenže polévky byly připraveny z dýní odlišných odrůd, například Hokkaidó, dýně máslová, dýně muškátová či Oregon Sweet Meat, ale i přísady byly použity rozličné. K ochutnání tak byly polévky s exotickým nádechem, například podle thajského receptu či s pikantním kořením – nechyběl zázvor nebo chilli. V letošním roce byly oceněny zvlášť polévky domácí, vyrobené jednotlivci, a zvlášť ty od profesionálů – gastronomických zařízení , to znamená restaurací a jídelen, včetně těch školních.
„Kvalita přihlášených polévek byla lepší než v loňském roce. Týká se to jednak zpracování, tak i míry inovace. Je dobře, že tuto soutěž mateřské centrum Krůček organizuje, neboť obohacuje kalendář gastronomických událostí Svitav," hodnotí akreditovaný komisař pro soutěže oboru Kuchař a předseda poroty Václav Šmerda z Asociace kuchařů a cukrářů České republiky.

Tajemství vítězného dýňového krému připraveného provozovatelem školní jídelny spočívá v jemném sladění surovin a ingrediencí, ke kterým patří dýně Hokkaidó, jablka, batáty a rukola. „Krém podáváme se smaženou rukolou a doplníme rukolovým olejem a dýňovým chipsem. Použitý rukolový olej je obohacen o vitamín C a dodá polévce zajímavý vizuální a chuťový efekt," doporučuje za vítěze Antonín Řídký.

Nejlepší domácí polévka od Moniky Smělé byla připravena z dýně průměrně velké, cibule, brambory a zeleninového vývaru. Příjemné ozvláštnění dodalo polévce kokosové mléko, česnek, chilli a opražené mandlové lupínky.

Soutěž se uskutečnila za podpory Integrované střední školy Moravská Třebová, která poskytla zázemí ve svitavské restauraci, svitavských kulturních služeb a dalších partnerů. Příští soutěž se uskuteční přesně za rok, den před Halloweenem.

(syh)