Pátý ročník soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika má své vítěze. Jejich jména zazněla na slavnostním vyhlášení, které se konalo v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích.

Klání se zúčastnilo sedmašedesát základních škol Pardubického, Královéhradeckého a Středočeského kraje a celkově bylo testováno 1530 žáků osmých a devátých tříd.

„Soutěž byla rozdělena do tří kategorií. Pro jednotlivce, pro celé třídy a o cenu pro nejlepšího učitele chemie,“ sdělil Robert Čebiš z organizačního týmu soutěže.
„Kategorie jednotlivců se skládala ze dvou kol. V tom prvním studenti absolvovali test vědomostí a osmatřicet z nich postoupilo do kola druhého, které mělo dvě části, o něco obtížnější test a práci v laboratoři,“ dodal za organizátory Robert Čebiš.

V kategorii jednotlivců zvítězila Michaela Filková ze Základní školy (ZŠ) Červená Voda. O druhé a třetí místo se pak podělili se stejným počtem bodů Šimon Kašecký také ze Základní školy Červená Voda a Jana Marečková ze Základní školy Cerekvice nad Loučnou.

V kategorii pro celé třídy měli žáci za úkol vytvořit projekt na téma Potraviny a chemie, který pak zástupci jednotlivých škol prezentovali. Jejich práci hodnotila komise učitelů Střední průmyslové školy chemické, která první místo udělila ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Na druhém místě se umístila ZŠ Studánka Pardubice a na třetím pak ZŠ Luže.

Cena pro učitele

Ani učitelé nezůstali bez ocenění. V této poslední kategorii byl vyhlášen nejlepší učitel chemie, u kterého byl průměr bodů na jednoho žáka nejvyšší. Prvenství si odnesl Petr Císař ze ZŠ Npor. Eliáše Polabiny. Druhé místo patří Dagmar Víškové ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou a třetím nejlepším učitelem se stal František Šrachta ze ZŠ Červená Voda.

„Největším překvapením se staly úspěchy menších škol, které i přesto, že nemají k dispozici takové vybavení, se dokázaly umístit na předních příčkách,“ konstatoval Robert Čebiš z organizačního týmu soutěže.

Iveta Koubková