V prvním kole soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika se zúčastnilo 67 škol z Pardubického, Královéhradeckého a Středočeského kraje. Celkem bylo testováno 1530 žáků osmých a devátých tříd základních škol (ZŠ). V tuto chvíli je již známo 38 postupujících do druhého kola.

Císař a Pardubáci

Druhé kolo testovací části se koná zítra v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích (SPŠCH).

Finalisty nejprve čeká další test z teoretických znalostí, po němž pak bude následovat zkouška praktických dovedností v laboratoři.

Odborná komise zhodnotí výsledky dosažené v obou částech soutěže a rozhodne o celkovém vítězi. I letos do druhého kola postoupilo nejvíce žáků ze Základní školy Npor. Eliáše v Pardubicích, která se stává již tradiční líhní chemických talentů.

„Nebylo pro nás překvapením, že soutěž opanovali žáci ze základní školy Npor. Eliáše. Tam se chemie těší velké pozornosti a výsledky pana učitele Císaře jsou skutečně vynikající. Potěšily nás ale i některé menší školy, jako například Trhová Kamenice nebo Cerekvice nad Loučnou, které sice nemají k výuce chemie zrovna ideální podmínky, přesto se ale dokázaly probojovat mezi ty nejlepší,“ řekla Alena Volejníková ze SPŠCH, která je autorkou testů a odbornou garantkou soutěže.

Obhájí projekt?

Dnes se do Pardubic rozjedou i zástupci a učitelé dvanácti škol, které se letos účastnily projektové části. Úkolem třídních kolektivů bylo od listopadu do konce ledna vytvořit vlastní projekt na téma „Potraviny a chemie“.

Z každé soutěžící školy byli vybráni dva žáci, aby na půdě SPŠCH prezentovali a obhajovali svůj projekt. Pro autory nejlepších zpracování jsou připraveny hodnotné ceny.

Ceny i pro pedagogy

Ani učitelé letos nepřijdou zkrátka. Součástí soutěže je totiž i vyhlášení kategorie Nejlepší učitel chemie roku. Titul krále pedagogů získá ten chemikář, jehož žáci dosáhnou v testové části nejvyššího bodového průměru.

Výsledky všech tří kategorií se mohou zájemci dozvědět na slavnostním vyhlášení, které se uskuteční ve čtvrtek 9. února v pardubickém ABC Klubu Na Olšinkách.

Soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika pořádá Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích pod záštitou krajské radní Jany Pernicové. Mediálním partnerem akce je i Deník.

(iko)