V sobotu 18. dubna se uskutečnil v Rozhraní už druhý ročník soutěže Rozhranský Ťutánek 2009 o nejchutnější ovocný destilát. Pěstitelé přihlásili celkem třicet jedna vzorků destilátu. Ten nejlepší vybíraly dvě poroty, jedna odborná složená z místních občanů a pozvaných hostů a druhá laická z návštěvníků soutěže.

V prvním kole posoudily obě poroty všechny vzorky a z nich postoupilo do druhého kola od každé poroty pět s největším počtem bodů. Z nich si pak poroty po dalším posouzení vybraly vítěze. „Je zajímavé, že na nominaci do druhého kola se shodly obě poroty jen na dvou vzorcích, ale vítěze určily stejného. U laiků i odborníků zvítězil Jan Mlejnek z Moravské Chrastové. V loňském ročníku se umístil na druhé pozici a při nultém zvítězil,“ uvedl Stanislav Bárta z Rozhraní. Na druhém místě podle odborné poroty skončil Zdeněk Moravec z Vítějevsi a na třetím Miloš Legner, chalupář z Rozhraní. „Jak se shodli porotci, kteří posuzovali i v minulém roce, zvedla se celkově kvalita destilátů, které pěstitelé do soutěže nominovali,“ dodal Stanislav Bárta. Ti nejlepší získali medaile.

Druhý ročník soutěže Rozhranský Ťuťánek se vydařil ke spokojenosti nejen návštěvníků ale i pořadatelů. „Nejde nám o nějakou velkou akci, ale o to, abychom mohli posedět s přáteli a kamarády, dobře se pobavit. Soutěž je taková třešnička na dortu,“ shodují se organizátoři.

Pořadatelé pro hosty navíc připravili tradiční ochutnávku „horké slivovice“. (ik, sb)