Kdyby se dnes začetl dobrý voják Josef Švejk do některých policejních zpráv z letošního roku, možná by přehodnotil svůj citát o životě lidském na: „Život policajta je tak složitý, že život policistův je proti tomu úplný hadr.“ Mezi objasněnými krádežemi, zadrženými uprchlíky či výzvami k pomoci obyvatel k objasnění trestné činnosti se zde najdou i opravdové perly, které by ve své fantazii nevymyslel snad ani Jaroslav Hašek.

Jedním z nevšedních případů by mohl být ten, který se stal den před Vánoci v Pardubicích. V osm hodin ráno zde službu konající operační důstojník zaznamenal hovor z jedné pardubické diskotéky. „Volal muž, který se tu měl právě probudit. Problém však měl ten, že budova byla v tu chvíli uzamčená a uvnitř nikdo. Program byl již totiž dávno ukončen,“ uvedl pardubický policejní mluvčí Jozef Bocán s tím, že mladíka nakonec vysvobodil majitel diskotéky.

Pardubičtí policisté letos řešili i opravdu „velký“ případ, kdy hledali a stále hledají dvojici mužů, kteří se rozhodli osladit si život tím, že z jednoho místního obchodu chtěli ukrást 700 kusů čokoládových vajíček. Práce zlodějů však byla poloviční. Vajíčka sice dostali z obchodu, avšak už v tu chvíli na ně vyběhla ochranka. Zloději tak svůj lup v hodnotě čtrnácti tisíc korun nechali stát na parkovišti a vzali do zaječích.

Svůj velký den měli tento rok i policisté na Chrudimsku. Ti na konci února společně s hasiči „dopadli“ na stromě mezi Licibořicemi a Liboměřicemi uprchlého makaka Šimpyho, který loni v červnu utekl z olomoucké zoo a měsíce se skrýval

Aby se záchranná akce s názvem „Makak“ podařila dotáhnout do zdárného konce, muselo se nejdříve pokácet několik okolních stromů a ořezat větve.

Krvavou daň v podobě poškrábaného lýtka v polovině května zaplatil policista v Jičíně. Přitom den začal zcela idylicky venčením samičky nosála červeného. Ta se však v nestřežené chvíli vytrhla své paničce a utekla do jedné z jičínských prodejen, kde se hned pustila do vystavených čokolád.

Mlsající samička, která byla schovaná za pultem, poté zákeřně zaútočila na prodavačku a kousla jí do nohy. Ženě se nakonec podařilo utéct a z vedlejšího obchodu poté přivolala policii. Zmatená šelmička se ovšem nechtěla vzdát a při odchytu poškrábala na noze jednoho z policistů. Vše později vyřešila majitelka nosála, která mu nasadila vodítko.

Patr Vaňous, red