Jen rychlost českých soudů rozhodujících o bourání mu vadí. Jednání prý trvají příliš dlouho.

Jste spokojený s tím, že se věci daly konečně do pohybu, kraj zajistí odklizení nebezpečných látek a stát to zaplatí?
Jsem přesvědčený, že přesně takový systém tu musí být. A potom jsou důležité další kroky.

Budete apelovat na to, aby zmizely chemikálie především z volně přístupných budov v areálu Vitky?
Jednak musí pryč látky z laboratoře a také z dalších budov. Nedokáži posoudit, co tam je a co je nebezpečné více a co méně. To musí prozkoumat odborník. Už dvakrát se tu dělaly rozbory.

Přístup do budov je podle vás také okamžitě nutné zamezit a materiál rychle odklidit?
Ano! To by skutečně mohl být velký problém. Musí neprodleně zmizet. A když říkám neprodleně, myslím tím maximálně týden. Je to na takové hranici, kdy by nejhorší a nejzávažnější látky měly být zkrátka pryč.

Zmínil jste, že je třeba dopátrat viníka a na něm by se měl stát zahojit. Je to skutečně ta správná cesta?
Záleží na našich soudech, aby celou tuhle věc nějakým způsobem uzavřely. Vůbec si nemyslím, že by to mělo blokovat současnou situaci Vitky. Je potřeba jí vyřešit. Orgány by měly rozhodnout o prodeji objektu do rukou důvěryhodného zájemce. Ale není možné napřed hledat viníka a teprve potom řešit problém s areálem. Musí to být přesně obráceně, jinak může dojít k velice prekérní situaci. Myslím z hlediska naší kanalizace, bezpečnosti dětí i možných krádeží.

Stát i kraj podle vás zachytily situaci včas?
Je to strašně pozdě, ale hlavně se až moc dlouho vlečou soudní jednání. Vždyť já působím na obci od roku 2010 a problém okolo bourání některých objektů jede od roku 2011. Na můj vkus je to příliš dlouho. Takové jednání by mělo trvat nejdéle rok, déle určitě ne.

Co by podle vás mělo nastat v případu dál? Které budovy by se měly zajistit, případně jaké další látky musí pryč?
Vidím to asi tak. Nový vlastník si musí zajistit celý areál. To je jednak záležitost chemických věcí, ale také ztráty dalšího materiálu. To znamená kovy a jiné další.

Takže co by bylo vůbec nejlepší? Zbourat celý areál a vystavět zcela nový?
Musíme to rozdělit na dvě části. Spodní část až na jednu budovu zaslouží zbourat, ale bourat tu horní by byla opravdu škoda. Nacházejí se tu sklady a další zázemí. Není možné všechno poslat k zemi.

Zatím se ovšem o dalším využití jen bavíte s vrcholnými politiky. Mohlo by tu být tedy muzeum válečných hrůz, jak se to předpokládá?
Mělo by to být muzeum o lidech, kteří tu skutečně trpěli a byli obětí bezpráví. To znamená koncentráčníků. Máme na to projekt, ale později bychom se na konkrétních věcech domluvili.

Jak nyní budete postupovat dál při komunikaci s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a hejtmanem kraje Martinem Netolickým? Budete mít další zásadní požadavky?
Osobně si dávám termín do pondělka. Potom se jich chci pozeptat, jaké mají představy o časovém horizontu dalších prací. A také je pravda, že nám spoustu věcí slíbili a já jsem moc zvědavý, jak se to bude řešit.

Pečlivě sledujete jak plní své sliby?
Určitě ano. Je to pro nás zásadní záležitost. Jde o prostor, který limituje rozvoj obce, ale také můžeme říct, že zdržuje progres celého kraje. Musí dojít ke vzkříšení. Bývali jsme na textilce závislí a je nutné, aby se všechno dostalo do fáze, kdy na tomto místě zase začnou vznikat nová pracovní místa.