VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejčastěji se Poličští obávají zadlužení

Polička – Komunitní plán sociálních služeb v Poličce vznikl za spolupráce s obyvateli města. Zapracoval odpovědi z dotazníků.

13.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Slávka Petráková

Poličští mají schválený Komunitní plán sociálních služeb pro Poličku a části Střítež, Lezník, Modřec až do roku 2013.

Tento dokument má zásadní význam pro udržení a rozvoj služeb v sociální oblasti. Týká se především dětí a mládeže, seniorů, hendikepovaných spoluobčanů a osob ohrožených sociálním vyloučením. Jeho vypracování předcházelo dotazníkové šetření. Vzhledem k tomu, že se dotazník dostal v měsíčním zpravodaji do všech domácností, tak na otázky odpovědělo poměrně málo lidí, pouze 43 mužů a 122 žen.

Co chybí?

Přehled toho, co stávajícím i potenciálním uživatelům v nabídce chybí, se v průběhu času příliš nemění. „Rozdělili jsme průzkum na tři skupiny obyvatel. Všemi se jako nejmarkantnější problém prolínaly obavy ze zadlužení a ztráty finančních prostředků,“ sdělila vedoucí odboru sociálních věcí Martina Černíková. Objevily se také otázky spojené s architektonickými bariérami, ovšem vesměs v soukromých objektech, kterými jsou třeba poliklinika nebo oční ambulance. Ze studie rovněž vyplynulo, na jakých službách by se mělo vedení města s poskytovateli domluvit. Rozhodně se tak rozvine širší spolupráce s poličskou charitou, která poskytuje službu občanské poradny. Podle Martiny Černíkové by měla od příštího roku začít fungovat další služba, která podpoří sanaci rodiny. Ta má předejít tomu, aby se rodiny dostaly až na sociální dno.
Na druhou stranu ze zjištění vyplynulo, že pečovatelská služba ve městě funguje dobře. Zato je třeba podpořit ty členy rodiny, kteří pečují o své nemocné příbuzné. Jedná se třeba o takové lidi, kteří se starají o psychicky nemocné, například dementní.

Počítají s internetem

Do budoucna se všichni zúčastnění shodli, že budou usilovat, aby rozdělování finančních prostředků z městského rozpočtu korespondovalo se skutečnými potřebami. Chtějí spolupracovat s krajským úřadem na přípravě střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb. Ten by měl stanovit priority do roku 2015. Pro Poličské bude mít konkrétní podobu.

Na základě požadavku stávajících i potenciálních uživatelů bude třeba vypracovat v roce 2011 aktualizovaný katalog sociálních služeb poskytovaných v Poličce a blízkém okolí. Kromě tištěné verze bude veřejnosti nabízen rovněž prostřednictvím internetových stránek města.

Autor: Sylva Horáková

13.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Z utkání TJ Svitavy B vs. FC Nasavrky (6:0).

Fotbalové výsledky z regionu

Komunisté v kraji ztratili, Matušovská poslanecký mandát opět obhájila

Svitavsko – Komunistická strana udržela v parlamentních volbách v Pardubickém kraji jeden poslanecký mandát, přestože oproti posledním volbám polovinu hlasů ztratila. Důvěru dalo komunistům necelých osm procent lidí. Stranu bude v nové sněmovně zastupovat stávající poslankyně Květa Matušovská z Javorníku, která kandidovala z druhého místa.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Svitavy - Díky vstřícnosti svitavské porodnice vám na našich stránkách pravidelně přinášíme fotografie nově narozených miminek.

Vítězné ANO pošle z Pardubického kraje do sněmovny čtyři poslance

Pardubický kraj - Hnutí ANO Andreje Babiše ovládlo volby i v Pardubickém kraji s 30,81 procenty, ve sněmovně tak získalo čtyři mandáty. Obsadí je primář dětského a novorozeneckého oddělení David Kasal, který ze čtvrtého místa na kandidátce získal 6 738 preferenčních hlasů, poslanec Martin Kolovratník, náměstek primátora Pardubic Jan Řehounek a radní Svitav Jaroslav Kytýr.

Volební úspěchy stran na Svitavsku

Svitavsko - Vítězné hnutí ANO bylo na SVitavsku nejúspěšnější v Kamenné Horce, kde získalo celých padesát procent voličských hlasů. Téměř stejný výsledek, jen o procento nižší dosáhlo uskupení v Malíkově a Dlouhé Loučce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení