Hotel Slavia koupil před čtyřmi lety italský podnikatel. Jeho slib, že objekt přestaví na luxusní hotel s restaurací, byty a pasáží, ale nevyšel. Hotel podle posledních jednání nebude přestavěn na tak honosnou stavbu, jak původně italský investor plánoval.

Italové koupili hotel od města s tím, že ho zrekonstruují na ubytovací a stravovací zařízení. „Podle studie zde měl být nejen hotel a restaurace, ale také rezidenční byty, obchody, pasáž a podzemní garáže,“ přibližuje projekt místostarostka Marcela Sezemská. Investice by přišla na zhruba čtyři sta milionů korun.

Podnikatelé z Itálie pravděpodobně zjistili, že ve městě velikosti Svitav by se jim vložené peníze nevrátily. „Radní proto začínají opět jednat o návratu k jejich původnímu záměru. „To znamená, že by zde vznikl hotel zhruba s padesátilůžkovou kapacitou, restaurací a dalším potřebným zázemím,“ doplňuje Sezemská. Na to ovšem musí mít investor nové stavební povolení. „V průběhu podzimu by ho mohl získat,“ věří místostarostka Sezemská.
Svitavy nutně hotel potřebují. „Každý týden se setkáváme s problémem, kde ubytovat například sportovce, kteří zde hrají utkání ve sportovní hale,“ dodává Sezemská. Ubytování najdou v sousední Litomyšli. To se evropským sportovním organizacím nelíbí.

Nadšeni z toho, že Slavia stále nefunguje, nejsou ani obyvatelé města, kteří byli zvyklí zajít si do hotelu na oběd nebo jen posedět u kávy. „Chodili jsme do Slavie s přáteli. Historická budova má svého ducha a mrzí mě, že nyní akorát chátrá. Ve Svitavách není kvalitní kavárna a Slavia byla symbolem,“ říká Josef Bartoš.

Hotel Slavia z 18. století prodalo město firmě Česká real v březnu 2004 za tři miliony korun. Radní věřili, že italský podnikatel Claudio Leo Personnettaz vybuduje hotel evropského standardu. Termín otevření červen 2010, který radní stanovili na jaře, je ale nyní nejasný.

IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
VIERA PAVLASOVÁ