Starostu Jiřího Brýdla obvinili, že využil přátelství s podnikatelem Josefem Jindrou, který koupil starou textilní továrnu za čtyři a půl milionu. Městu ji ale následně prodal za sedmnáct a půl milionu korun. Na středečním jednání zastupitelstva Jiří Brýdl a bývalý starosta Václav Koukal vysvětlovali, jak se záležitost před čtyřmi lety vyvíjela.

Svitavský starosta považuje kauzu za uměle vyvolanou Stanislavem Vodičkou, majitelem Qanta. „Měli jsme spolu několik sporů. Chtěl dva miliony korun za pozemek, který jsme potřebovali u Fabriky. Podal na nás žalobu. Nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání,“ připomíná starý spor Jiří Brýdl. Právě svitavský podnikatel zpochybnil koupi bývalé Vigony. Na jeho stranu se postavil také autor otevřeného dopisu pro starostu Jiřího Brýdla, který zaslal do redakce Svitavského deníku. Pisatel ho dokonce vyzývá k odstoupení. Jiří Brýdl včera znovu vzpomněl na historii kauzy. Vysvětlil také okolnosti ceny objektu. „Rozhodně jsme budovu nechtěli koupit v roce 2001. Nevím, k čemu by nám byla. Poprvé jsme jednali o koupi v dubnu roku 2004, když se otevřel nový dotační program na obnovu starých staveb v městských rezervacích a památkových zónách,“ říká Jiří Brýdl. Zastupitelé tehdy řešili problémy s chybějícím společenským centrem. Projekt Fabriky rozjížděl bývalý starosta Václav Koukal. Dnes tvrdí, že by do přestavby plné problémů šel rozhodně znovu. „V roce 1992 jsme chystali projekt pro spolkový a kulturní život ve Svitavách. Byly tady sály, ale různě rozříštěné. Za kinem se nacházel volný prostor, kde jsme zamýšleli stavbu nového centra,“ uvedl před časem senátor Václav Koukal.

Nechali zpracovat projekt, podle něhož měla naproti Ottendorferově domu vyrůst nová budova podle návrhu architekta Romana Svojanovského. Nakonec se rozhodli přestavět bývalou továrnu pod náměstím.

Bývalou textilní továrnu si vyhlédli radní pro přestavbu na multifunkční centrum. Podnikatel Josef Jindra koupil starou továrnu od Jaroslava Dvořáka za čtyři a půl milionu korun. Město ale objekt koupilo za sedmnáct a půl milionu korun.

Někteří lidé nařkli starostu Jiřího Brýdla, že se na koupi obohatil, protože s Jindrou učil na stejné škole. Svitavský starosta ale včera jasně prohlásil, že je to lež a vysvětlil záležitosti, které se týkají ceny budovy. „Máme k dispozici znalecký posudek z roku 2001. Jenže potom došlo ke změnám v oceňování nemovitostí. V posudku z roku 2005 je již uvedená cena sedmnáct a půl milionu korun. A za tu město továrnu koupilo,“ vysvětluje Jiří Brýdl.

Současně popřel, že by známost s podnikatelem Josefem Jindrou, který žije s lyžařkou Kateřinou Neumannovou, nějak ovlivnila záměr města. „Známe se od mládí. Působil jsem jako jeho trenér, když se stal mistrem republiky. Potom byl můj nadřízený ve škole, později se role vyměnily. V současné době se ale nestýkáme,“ dodal starosta Jiří Brýdl. Tvrdí, že rozhodně nebyl v kauze žádný překupník.

Vzdělávací, informační a kulturní centrum Fabrika vzniklo přestavbou staré průmyslové budovy z roku 1925. Přestavba začala v roce 2006. Rekonstrukci prováděla celá řada skrytých závad.

Pojmenování objektu vypovídá o původním účelu. Obnova industriální budovy stála 185 milionů korun, sto milionů poskytla Evropská unie.