„Zvednul jsem se, rozhlédnul se a viděl jsem, že z prvního vozu šlehá vysoko oheň a že v něm jsou lidé,“ popisoval úterní rozsáhlou nehodu na železničním přejezdu v olomoucké Divišově ulici vlakvedoucí Roman Juřena, který se po silném nárazu praštil do hlavy a upadl na zem.

Přes otřes z pádu a obrovský stres okamžitě zareagoval. Mezi lidmi, kteří se snažili dostat ven z druhého vozu, se prodral ke dveřím na konci soupravy.

„Spojují oba vagóny. Kvůli bezpečnosti jsou zamčené. Byly ale poškozené, kolize poničila i plechové schůdky mezi nimi,“ vysvětloval.

Dveře se mu naštěstí podařilo odemknout. „Nešly otevřít, ale podařilo se mi vytvořit úzký průchod, kudy se mohli lidé z prvního vagónu dostat do druhého a ven. Ani nevím, kolik jich bylo, ale všichni byli natlačení u dveří a čekali tam, až jim z hořícího vozu někdo pomůže. Vagón už byl plný černého dýmu, nebylo skoro nic vidět, špatně se dýchalo,“ líčil drama.

V hustém dýmu hledal mašinfíru

Když se vlakvedoucímu mu podařilo dostat všechny cestující do bezpečí, kleknul si na všechny čtyři a vydal se do hustého kouře.

„Nikde jsem neviděl našeho mašinfíru. Rozhodnul jsem se, že se zkusím podívat, jestli není někde poblíž, ale posunul jsem se v hořícím vozidle asi dva kroky. Nemohl jsem vůbec dýchat, tak jsem vycouval a vrátil se do druhého vozu a rychle vlak opustil,“ popisoval dění uvnitř soupravy.

close Na přejezdu v Olomouci- Bělidla došlo k nehodě vlaku, nákladního a osobního vozidla s následným požárem. Foto: HZS Olomouckého kraje info Zdroj: HZS Olomouckého kraje zoom_in

Podle profesionálních záchranářů by se lidé bez pomoci vlakvedoucího tak rychle z hořícího vlaku nedostali. „Rozsáhlý požár iniciovaný velkým množstvím paliva z proražené nádrže jim rychle odříznul cestu ke dveřím a vagón zaplnil okamžitě jedovatý dým. Jde o velice nebezpečnou situaci ohrožující život. Takže musím jeho reakci vyzdvihnout a poděkovat mu za ni. Bez jakýchkoli příkras: cestujícím z hořícího vagónu zachránil život,“ pochválil vlakvedoucího Jiří Osyka z Hasičského záchranného sboru (HZS) Olomouckého kraje, řídící důstojník úterního zásahu.

Pomohl i pracovník autoservisu

Velkou pochvalu od zkušených profíků, kteří dnes a denně nasazují vlastní životy, aby zachránili majetek a životy ostatních, si vysloužil i Lukáš Dudík, jenž pracuje v autoservise nacházejícím se nedaleko přejezdu.

„Slyšel jsem strašnou ránu, šel jsem se podívat, co se děje a viděl jsem, že hoří vlak a kamion. Uvnitř byli lidé, ale nemohli ven,“ líčil mladý muž.

Běžel k vlaku a snažil se otevřít pojistkou zablokované dveře, což mu nejprve vůbec nešlo. „Nakonec jsem s tím zabojoval a jedno křídlo se mi podařilo otevřít,“ popisoval stresující situaci.

Poté otevřel i prostřední dveře a pomohl cestujícím do bezpečí. „Za chvíli se ke mně přidali i další kolemjdoucí, takže to pak šlo celkem rychle. Všude byl dým, tak jsme cestující navigovali dál od soupravy,“ dodal Lukáš Dudík.

Pochvala od šéfa hasičů

Oběma mužům za pohotovou reakci vystřihl pochvalu také ředitel HZS Olomouckého kraje, brigádní generál Karel Kolářík. Ocenil zejména to, že i v silně stresové situaci dokázali udržet chladnou hlavu a koncentrovat se na zásadní úkol: dostat cestující do bezpečí.

close Srážka vlaku s nákladním automobilem a následný požár v Divišově ulici, 17. října 2023, Olomouc. info Zdroj: Deník/Vladimír Pryček zoom_in Srážka vlaku s nákladním automobilem a následný požár v Divišově ulici, 17. října 2023, Olomouc

„Reakci pana Juřeny považuji za vzorovou. V dnešní době je potřeba toto statečné chování ocenit a upozornit na něj. Bez jeho pomoci by mohla událost mít tragické následky,“ chválil krajský ředitel hasičů.