Svitavská Jízda svobody byla součástí celorepublikové akce. „Je to jedna z mála možností, kdy můžeme dát najevo nespokojenost a zároveň neporušit žádná covid nařízení. Cílem je spojit se, dává nám to naději, že v tom nejsme sami, že v našem městě je více lidí, co mají odvahu za svobodu bojovat,“ říká Pavla, jedna z organizátorek Jízdy svobody ve Svitavách.

Účastníci protestu chtějí, aby se děti vrátily do škol nebo aby se otevřela dětská hřiště. „Taky abychom se nemuseli testovat, když nejsme nemocní, abychom mohli na chaty, na tréninky,“ dodává mladá žena a věří, že bude účastníků přibývat.

| Video: Youtube

Ne všichni Svitaváci ale jejich protest ocenili, někomu kolona troubících aut ve městě vadila, jiní nevidí v takové akci žádný smysl. „Podle těchto lidí je řešením pandemie všechno uvolnit, nechat lidi promořit a slabé zemřít. S tím nemůžu souhlasit ani jako zdravotní sestra, ani jako normální člověk. Mluvili by jinak, kdyby se jim v nemocnici dusili jejich příbuzní. Restrikce mi vadí a hodně, ale nemyslím si, že takovými akcemi se něčeho dosáhne,“ míní v diskuzi Olga Dědičová.

Vládní opatření a řada omezení vadí i svitavskému starostovi Davidu Šimkovi, ale ani on nevidí v jízdě městem moc smysl.

„Nepřipojil bych se, i když mi spousta opatření vadí a omezují mě. Uvědomuji si, že jinak než očkováním a omezením kontaktů se z toho asi nevyhrabeme. Ani na Svitavsku čísla neklesají. Je potřeba se k tomu postavit čelem a respektovat nařízení, i když se nám omezení nelíbí,“ vysvětluje Šimek s tím, že podobné restrikce zavedly i jiné státy.

Jízda svobody nebyla ve Svitavách rozhodně poslední. Bude se podle pořadatelů konat každou neděli vždy v 16 hodin z parkoviště od Penny Marketu, a to až do odvolání. „Tentokrát se nezačíná z velkých měst, ale bereme to z druhého konce. A potom se ze všech koutů republiky sjedeme v Praze. Tohle nám dává smysl, pro nás a hlavně naše děti,“ vzkazuje organizátorka Pavla.

K celostátní akci Jízda svobody se připojili také lidé v Lanškrouně nebo Ústí nad Orlicí.