Dnes třicetiletý muž si odpykává výjimečný trest sedmnáct let ve vězení v Plzni na Borech. Jeho přátelé ovšem věří, že je nevinný, ačkoliv verdikt soudu zněl jinak.

Jiří Švehlík už několik let pořádá ve Svitavách protestní pochod. Letos se sjedou příznivci Pechance do města 22. srpna. Podle Švehlíka jim rozhodně nejde o vyvolávání nepokojů. Pouze chtějí upozornit na údajný justiční omyl.

Kdy jste se s Vlastimilem Pechancem seznámil? Znal jste se s ním už před vraždou?
O kauze jsem se dozvěděl až ve chvíli, kdy byl uvězněn. Začal jsem se o to blíže zajímat, když seděl na Mírově. Znal jsem se tehdy s jeho přítelkyní. Začal jsem s ním komunikovat, dopisovat si a více jsem do případu začal tzv. šťourat. Následně jsem komunikoval s jeho matkou a blízkými. Psali jsme si a také jsme si řekli, že by bylo dobré uspořádat veřejný protest, abychom poukázali na chyby v případu a okolnosti, proč byl vlastně zavřený.

Dá se říci, že jste v současné době tedy přátelé?
Nespojuje nás jen kauza. Na základě dopisů a setkání s lidmi z jeho okolí, s právníkem a lidmi z rodiny Absolonových jsem poté dospěl k přesvědčení, že je Vlastimil Pechanec opravdu nevinný. Za tu dobu, co ho navštěvuji, tak je mezi námi určitě něco více než přátelství. Máme k sobě důvěru. V neděli jedu za ním do věznice na návštěvu.
Jak to nyní vypadá s kauzou? Existuje šance na otevření případu?
Jde hlavně o to najít lidi, kteří byli na inkriminovaném místě. Vlastimil Pechanec si nedávno vyžádal soudní spis, kde jsou jména. Celkově je ta kauza chaotická, protože na místě se hodně lidí tehdy rozprchlo. Lidé, kteří by o tom mohli vědět něco více, tak na ně nemáme kontakty. Na některé jsme je získali díky soudnímu spisu, kde jsou uvedeni jako svědci. Ale ubíhá čas. Je to už osm let. Je velmi ošemetné a problematické s někým po tolika letech komunikovat. Hlavně lidé ze Svitav mi psali, komunikoval jsem s nimi, ale když jsem chtěl určité věci s nimi projednat, tak couvli. Mají strach říci svůj názor. Jeden zásadní názor mi přišel před dvěma lety od muže, který v době kauzy působil v řadách policie. Když došlo k rekonstrukci činu, tak on byl figurantem Pechance. Tvrdil, že je rád, že od policie odešel. Nechtěl se blíže vyjadřovat. A takových je více. Ti lidé, kteří se tehdy k něčemu hlásili, vystupovali jako skini, tak ty už nelze dohledat. Je to celé začarované. Po první protestní akci ke mně navíc přišla Bezpečnostní informační služba, abych si dával pozor. Proto jsem dospěl k tomu, že je Vlasta nevinný a tehdejšímu systému se hodilo jeho odsouzení do krámu. On nebyl svatoušek, ale podle matky by určitě vraždu nespáchal.
Může Vlastimil Pechanec požádat o podmínečné propuštění?
V srpnu roku 2013 smí požádat o podmínečné propuštění. Ale ten soud bude trvat. Musí se zhotovit nový posudek, jeho vizitka, jak se chová ve vězení, jestli je hoden a vychován k propuštění na svobodu, aby vedl řádný život.
Věří, že se dostane za čtyři roky na svobodu?
Velmi složitá otázka. Paní Pechancová by odpověděla, že už nevěří ničemu. Vlastimil věří v cokoliv. Snaží se, komunikuje s lidmi a novináři z celého světa. Snaží se udělat maximum. Hledá, čeho by se chytil. Pátrá po osobách, které by řekly něco nového, pročítá spis. Některé výpovědi a sdělení znalců si protiřečí.
Pořádáte ve Svitavách protestní shromáždění. Jak bude vypadat to letošní, které se ve městě uskuteční již počtvrté?
Je to veřejný protest proti nespravedlivému odsouzení a věznění Vlastimila Pechance. Dělám to, ale nemohu s určitostí říci, jestli protest budu organizovat i do budoucna. Městský úřad není moc spokojený, že jsou Svitavy známé jako místo setkávání extrémistů. To samozřejmě plně chápu. Snažím se s úřadem a policií zaujmout postoj veliké prevence, abychom se vyvarovali excesů, problémů a nepokojů během akce. V den shromáždění budu se všemi komunikovat, aby k ničemu nedošlo. Ze Svitav odejdu jako poslední po skončení akce. Proškolím účastníky, jak se nemají chovat. Zajistím celý průvod a pokud najdu někoho, kdo by se špatně choval, vyřadím ho a budu žádat policii, aby s ním vše vyřešila.
Jaká je letos trasa protestu?
Letos bude lehce zkrácená. Z vlakového nádraží projdeme ulicemi 5. května, Nádražní, Školní až na náměstí, kde u sloupu proběhnou tradiční projevy. Potom se budeme vracet přes ulice Lanškrounská, M. Pujmanové, Tovární a zpět na nádraží. Nikdo neplánuje setkání nebo nějaké večerní akce po skončení protestu. Všichni odjedeme. Ani vloni nedošlo k žádným problémům. Tento pochod má svůj cíl.
(Na demonstraci se chystají i policisté, stejně jako při akci anarchistů, připravují speciální bezpečnostní opatření. Průvod doprovodí posílené hlídky. Protest povolil městský úřad podle zákona o shromažďování. I pracovníci radnice na akci dohlédnou, aby proběhla v klidu.)