Obnovují také zámecké zahrady, kde má vzniknout klidová a odpočinková zóna. Opravy jsou součástí projektu Cesta od renesance k baroku.

„Už jsme narazili na několik komplikací, jako je vyvalená zeď v jihovýchodní části zahrad nebo zborcená hradba. Zjistili jsme také, že terasové zídky nemají základy," uvedla  Eva Štěpařová z odboru rozvoje města. Projekt Cesta od renesance k baroku obsahuje stavební, restaurátorskou i propagační činnost. Městu má pomoci přilákat více turistů a nabídnout jim kvalitní architektonický zážitek a dostatek informací o stavbách, jejich historii i současnosti. Celý projekt včetně archeologického průzkumu a oprav by měl stát 52,3 milionu korun.

Nyní vrcholí práce na Křížovém vrchu na nových dlážděných cestách a stezkách, bude se natírat střecha lapidária na hřbitově. Opravují se dvě kaple na křížové cestě, kde je potřeba obnovit vnitřní i vnější omítky a střechu. Zároveň se pracuje na nádvoří zámku, kde stavbaři opraví osvětlení, odvodnění a zřídí  závlahový systém. Po opravách by na nádvoří měly být naznačené hradby původního hradu, který na místě současného zámku stál.

Původní hrad v Moravské Třebové byl založen ve 13. století Borešem z Rýzmburka. Vlastnil ho i Jindřich z Lipé, král Jiří z Poděbrad nebo pánové z Boskovic, kteří hrad začali přestavovat na renesanční sídlo. V posledních letech byl zámek rekonstruován a  návštěvníkům nabízí různé  expozice, středověkou mučírnu a alchymistickou laboratoř. Objekt je využíván i pro kulturní  akce.

(re, čtk)