Vždyť za vybudování několika desítek metrů chodníku bojovali několik let formou petice a ne a ne se dočkat. Listopad jim však přinesl nejen příjemnou zprávu, ale také fakt, že se jejich šestiletý boj vyplatil a konečně se po něm také projdou. V místě totiž lidé i děti procházející tudy až k tři kilometry vzdálené diskotéce v Sádku doposud chodívali po úzké silnici, kde se řidiči proháněli rozhodně víc, než jen padesátikilometrovou rychlostí.

„Trvalo to tak dlouho vzhledem k tomu, že jsme se nebyli schopní v rámci vlastnických vztahů získat souhlas s majiteli pozemků, přes něž dnes chodník vede," přidává menší omluvu a vysvětlení občanům starosta Poličky Jaroslav Martinů. Radnice dokončila maraton jednání o směně či výkupu pozemků až letos. Obratem pak rychle vybrala zhotovitele zakázky a slíbila, že do konce roku se lidé po chodníku poprvé projdou. Slib splnila s předstihem a kvitují to také obyvatelé města.

Přibude další úsek?

„Myslím, že je dobré, když tu chodník je. Už jen kvůli tomu, že se bezpečnost zvýšila. Stačí jen dodělat chodník až ke Kamenci a tam ho navrch dodělat na místech, kde není a cesta bude bezpečnější jak pro chodce, tak pro motoristy," říká svůj názor mladý obyvatel Poličky Radek. Právě mladá generace byla nejohroženější především během víkendového provozu. Vždyť vozy taxislužby se tu prohánějí jako „formule 1". „Celé roky tu skutečně chyběl a přitom tu kromě jiného chodívá i mnoho desítek do školy a za plného provozu na komunikaci. Je to úzký frekventovaný úsek, takže požadavky rodičů na vybudování chodníku byly oprávněné. Jsem moc rád, že se tu za tu dobu nestal žádný úraz. To je důležité," oddechl si starosta Jaroslav Martinů.

Nový chodník má dvě stě jedenáct metrů čtverečných a město za jeho zhotovení zaplatilo tři sta osmdesát tři tisíc korun.

Vedení města i rodiče už nemusejí být jako na trní, když jejich ratolesti odcházejí za zábavou, nebo do školy. Radnici se podařilo dohodnout na důležité výměně pozemku se zdejším majitelem jedné provozovny Stanislavem Cikem. Obratem mu poskytly pozemek nedaleko hradeb Na Bídě. Tam podle všeho plánoval vybudovat parkovací kapacit pro vozidla, které už nedostačují. Starosta Jaroslav Martinů však tvrdí, že Cik je nyní srozuměný s tím, že s pozemkem nyní nelze nakládat. Město chce jednat zachovat zeleň u hradeb a kvůli výstavbě menší parkovací plochy by navíc muselo změnit územní plán.

Ale zpátky na Heydukovu ulici. Podle nejvyššího muže radnice je potřeba ještě vybudovat další část chodníku směrem ke Kamenci, kde zatím také není. „Ale nebude to jednoduché už proto, že budeme také absolvovat jednání s vlastníky pozemků. Výhledově jej zřejmě můžeme začít stavět až během dvou nebo tří let," dodal Jaroslav Martinů.