Mezi neovlivnitelné patří pohlaví, věk a genetické dispozice. Často se mluví o tom, že rizikovější skupinou jsou muži, ale není tomu tak.
Do příchodu menopauzy jsou ženy chráněny hormony, díky čemuž se u nich tato onemocnění vyskytují zhruba o deset let později než u mužů. Dále platí, že čím je člověk starší, tím větší je riziko (i když ohrožující faktory můžeme dnes pozorovat už u dětí).
Genetická dispozice znamená vyšší nebezpečí u těch, u nichž se srdečně cévní onemocnění nebo některé z rizikových faktorů objevily u nejbližších příbuzných. Mezi ovlivnitelné faktory patří například obezita (více než 50 procent české populace má nadváhu nebo je obézní), vysoký krevní tlak (počet Čechů s vysokým krevním tlakem stále stoupá), vysoká hladina cholesterolu (téměř 70 procent české populace má hladinu cholesterolu v krvi nad doporučovaných 5,0 mmol/l), cukrovka (registrovaných dia〜betiků je v ČR už více než 750 tisíc) a špatný životní styl.
S posledním z uvedených faktorů se dá nejjednodušeji něco dělat – navíc ozdravění životního stylu (jídelníček, dostatek pohybu, psychická pohoda, nekouření) pozitivně ovlivní i další rizika pro srdce (vysokou hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak).
Ovlivnitelné rizikové faktory hrají ve výskytu srdečně-cévních onemocnění skutečně zásadní roli. Není tedy na místě svádět vše na dědičnost.
Zdraví srdce máme hlavně ve vlastních rukou.

Věra Králová, nutriční terapeutka