Svým rozhodnutím v komunálních volbách mohou lidé ovlivnit složení zastupitelstev. Ti, co se nerozhodli v pátek, mají možnost ještě v sobotu od osmi do čtrnácti hodin.

Po čtyřech letech přišly na řadu opět komunální volby. Aby měl každý čisté svědomí, že udělal maximum pro to, aby se ve vedení jeho města nebo vesnice objevili ti lidé, o kterých je přesvědčený, že budou prosazovat jeho zájmy, měl by přijít a vložit do schránky svůj hlas.

Ve Svitavách se složení zastupitelstva pravděpodobně hodně změní. Na hlasovacím lístku města je celkem 235 jmen. Některá se objevila poprvé a lidé váhají nebo se dokonce rozhodují, že snad ani volit nebudou. „Programy volebních stran jsou téměř totožné. Mladí říkají kecy v kleci. Nevím, co víc k tomu říct. Tu obrovskou plachtu jsem ještě neprostudoval, ještě jsem se nad vyloženě novou sestavou nezamyslel,“ svěřil se nad záplavou jmen Mojmír Kříž ze Svitav. Také mladík Jirka naznal, že jít k volbám je zbytečnost. „Když ty lidi neznám, tak jak se mám rozhodovat. Stejně si to pak udělají tak, jak budou chtít,“ dodal Jirka. Na druhou stranu v malých obcích se lidé znají. Problém spíše bývá se sestavením kandidátky. „Jít k volbám je má povinnost. Když tady chci žít, tak pro to také musím něco udělat,“ domnívá se Jaroslava Neudertová z jedné z nejmenších obcí svitavského okresu, ze Želivska.

Ti voliči, kteří měli jasno a čas, odvolili již včera. „Lidé by měli volit. Vyberou si tak, koho chtějí na radnici mít. Nemusí pak jen nadávat na to, kdo byl zvolený,“ řekl po vhození hlasovacího lístku Bohuslav Kocián ze Svitav.

Někteří lidé by volili, ale prozatím nemohou. Svůj pohled na volby ale neskrývají. „Já k volbám ještě nemůžu, ale rodiče i bratři volit budou. Měli by jít všichni. Vyjádřili by tak svůj názor. Všichni si pořád stěžují. Pokud budou sedět doma, tak pro to nic neudělají,“ uzavřela sedmnáctiletá studentka Kristína Krištofová ze Svitav.

(syh, kk)