Návštěvníky divadla Trám trápí kolapsové stavy z horka a dusna. Přehřátý vzduch ale už brzy ochladí klimatizace. Město využije finanční prostředky, které ušetřilo na zateplení základní školy.

Horko a dusno obtěžovalo především v létě návštěvníky divadla Trám. Nevýhodou je totiž umístění divadla. „Divadlo se nachází přímo pod střechou. Ta je rovná a plechová. V létě je proto v divadle velké horko. Částečně vyvětrat se dá pouze okny,“ vysvětlil Petr Mohr, ředitel svitavských kulturních služeb. V létě však ani okna nepřinesla čerstvý vzduch. „Divadlo Trám je hodně navštěvované, bývá tam těžký vzduch. Někteří lidé měli zdravotní problémy. Dělalo se jim nevolno, špatně se jim dýchalo,“ konstatoval Petr Mohr.

Městu na klimatizaci v Trámu v předchozích letech nezbývaly peníze. Ani letos radní se zařízením nepočítali. Přesto ale nakonec kývli. „Už dlouho jsme řešili uvolnění peněz na klimatizaci. Za dobu, kdy se s tímto záměrem začalo, pořizovací ceny výrazně poklesly,“ sdělil starosta David Šimek. Dříve by tato investice spolkla nejméně milion korun, dnes se cena pohybuje kolem čtyř set tisíc. Radnice na klimatizaci peníze sehnala. „Na klimatizaci použijeme finanční prostředky, které jsme uspořili z projektu snížení energetické náročnosti budovy základní školy na ulici Felberova,“ informoval starosta Šimek.

K urychlení projektu přispěl i fakt, že se brzy do města sjedou stovky dětí ze všech koutů republiky. „V červnu se ve Svitavách uskuteční celostátní přehlídka dětských divadel a soutěže v recitaci. Celý týden stráví ve Svitavách děti z celé republiky. V Trámu budou v podstatě od rána do večera. Usoudili jsme, že je lepší tuto akci zrealizovat co nejdříve, aby děti neomdlévaly,“ podotkl David Šimek. Největší problémy z přehřátí Trámu nastávají právě při divadelních přehlídkách.

Od minulého týdne pracují v divadle řemeslníci. „Elektrikáři připravují vše pro to, aby se mohla nainstalovat klimatizace,“ potvrdil ředitel Petr Mohr. Zařízení je pro divadlo nepostradatelné. „Považuji za velice důležité, že konečně bude v divadle klimatizace,“ dodal Mohr. Do desátého června, kdy celostátní přehlídka začíná, už bude zařízení v provozu.