Ve Svitavách vznikla v úterý večer Česko–ruská společnost. Její zakládající členové vidí totiž v Rusku velké možnosti. Plánují nejen besedy, ale také se připravují na příjezd předsedy české organizace Vladimíra Remka.

Cílem společnosti je především propagace ruské kultury a literatury v Čechách. „Pracuji v jazykové agentuře a vidím, jaký je hlad po učitelích ruštiny a lidech, kteří tento jazyk ovládají. Kdo umí ruštinu, může komunikovat na tamním obrovském trhu,“ uvedl František Zobač, předseda svitavské pobočky Česko–ruské společnosti.

Na první schůzi přišel do Nadačního domu také Jan Richtr ze Svitav, který v Rusku několikrát byl. Láká ho především ruská příroda a zajímavá historie. Doufá, že se doučí ruský jazyk. „Poznal jsem, že tamní lidé jsou chudí, ale klidně se rozdělí o poslední chleba. Mimo jiné sbírám ruské mince a pohlednice,“ říká Jan Richtr. Věří, že se v klubu také naučí nějaká ruská jídla, třeba boršč.

Vedení společnosti chce spolupracovat s lidmi, kteří v Rusku pracovali a s některými podniky, které sem v minulosti vyvážely zboží. Uvažuje také o výměnných pobytech.