Projíždět v těchto dnech Svitavami není žádný med. Dostat se například v čekající koloně na hlavní kruhový objezd chce pevné nervy. Svitavákovi Petru Horákovi už občas povolí. „Přes den jsou hlavní silnice často ucpané. Je to jak vláček, řada kamionů za sebou," tvrdí Petr Horák. Jízdu a čekání v kolonách zažívá ve Svitavách i Radek Latislav z Letovic. „Štve mě provoz ve Svitavách, chodím sem do práce a provoz je někdy neúnosný. Obchvat by měli silničáři postavit co nejdříve," míní mladý řidič.

Město o obchvat usiluje už dvě desítky let, zatím bezvýsledně. „Šance, aby vznikl kolem našeho města, je reálná," věří starosta David Šimek. Hustota dopravy ve Svitavách je především v krizových odpoledních hodinách značná. „Silnice jsou ucpané a jediným možným řešením je obchvat," souhlasí starosta.

Radní se o něm snaží jednat, zatím ale bez valného úspěchu. Řidička Lenka Veličková tomu moc nevěří. „Za tu dobu, co o tom vedení města hovoří, by se postavily čtyři. Dnes, když se dostanu do kolony ve špičkách, popojíždím po pěti metrech," naštvaně konstatuje svitavská řidička. Starosta Šimek tvrdí, že o obchvatu stále jednají a přesvědčují silničáře, aby ho už konečně postavili. „Tlačíme na ministerstvo dopravy, Ředitelství silnic a dálnic a také s Pardubickým krajem zkoušíme najít řešení, jak obchvat kolem Svitav postavit," podotýká David Šimek.

Ujišťuje, že Ředitelství silnic a dálnic začíná dělat první kroky už letos. „Podle informací má ředitelství vyčleněno v tomto roce pět milionů na pokračování výkupů pozemků pod budoucím obchvatem města," uzavírá svitavský starosta Šimek.