Jmenuje se „živé rybky“ a na trhu vzbudila senzaci. Tyto dokonalé modely ryb jsou vyrobeny ze zvláštní hmoty a jsou zavěšené na speciálním drátěném závěsu. Zatáhnutím za drátek se ryba začne pohybovat a „plave“ jako živá. To není nic nového řeknete, ale tyto mají jeden světový primát. Jsou tak dokonalé a tak skvěle imitují své živoucí předlohy, že v některých nádržích je používají místo akvarijních ryb. Jen uvažte - člověk je nemusí krmit, nemají žádné choroby a k „životu“ jim stačí pouhá baterie! Navíc pohyb jejich těla i ploutví je možné přesně rozfázovat, takže slouží jako skvělé učební pomůcky na školách, v technických laboratořích i výzkumných ústavech. Taková malá rybka a člověk se od ní může tolik naučit.

Ale nový ten nápad není. Už před několika tisíci lety radil muž jménem Jób svým přátelům něco podobného: „Poučí tě i křoviska země, mořské ryby vyprávět ti budou.“ Proč ta zvláštní rada? Inu jeho přátelé se naparovali. Všechno jim bylo jasné, dokonce i to, proč jejich přítel prochází velkým utrpením - zkrátka mysleli si, že rozumí životu i přírodě. Bláhoví!

Nebýváme v podobném pokušení? I náš život nese s sebou mnoho otázek a my neznáme odpovědi. Býváme smutní a v depresi jako těžce zkoušený Jób? Nebo upadáme do opačného extrému a jako jeho přátelé si děláme „patent na rozum“? Dejme si „poradit“ přírodou. Budeme-li ji víc naslouchat, odmění se nám.

Erwin Kukuczka