Na „první chvíli”

Cestovní kanceláře začaly s prodejem zájezdů first minute - zájezdů se slevou za včasný nákup. To, že lidé si již vybírají dovolenou na příští léto, potvrdila i Blanka Nováčková ze svitavské cestovní kanceláře. Dovolená může být i pěkným dárkem, letním zájezdem tak leckdo obdaruje své blízké právě na Vánoce. „Pořádáme především poznávací zájezdy po Evropě. Lidé nejčastěji míří do Rakouska a Francie,” dodala Blanka Nováčková.

Teplo, slunce, šplouchající moře, večer korzo po hlavní třídě letoviska, koktejl s přáteli… Také se už vidíte u moře? Naplánovat dovolenou s dětmi a třeba ještě se známými dohromady. Najít vhodný termín, který by vyhovoval všem, není jednoduché. A když k tomu chcete ještě ušetřit! „Když jedeme k moři, tak plánujeme dovolenou vždycky už v zimě. Myslím, že se tím až tak moc neušetří za pobyt, ale je skoro jistota, že budou slevy na děti na let. Na letenkách se ušetří určitě. Na last minute se může stát, že už nejsou levné lety pro děti. Před několika roky jsme byli na dovolené na Mauriciu. Tu jsme řešili hodně dlouho dopředu,” řekla Pavla Horníčková ze Svitavska.

Na plánování letní dovolené jsou nejvhodnější zimní měsíce. Jak uvedla Lenka Malurová z moravskotřebovské cestovní kanceláře, nejvýhodnější je si vybrat zájezd během prosince nebo do konce ledna. Každý si vybere zájezd, jaký mu vyhovuje. Movitější klienti jezdí na dovolenou dvakrát i třikrát za rok all inclusive na kratší dobu. Někdo jede na zájezd all inclusive jednou za rok. Jiný jede na dovolenou bez stravy a raději si vaří sám.

I když se chcete rekreovat v Čechách nebo na Moravě, je dobré plánovat zájezd dopředu. „Minulý týden mi přišel katalog jedné agentury, která nabízí chalupy. Z předchozích let vím, že ty nejlepší chaty jsou zamluvené brzy. Proto jsem si pobyt vždy objednávala maximálně do konce března,” řekla Alena Bartošová z Litomyšlska. V současné době se samozřejmě hodně prodávají zimní dovolené. „Klienti preferují Rakousko, Francii a Itálii,” informovala Lenka Malurová. České hory v cestovních kancelářích až tak „neletí”, ty si lidé většinou zajišťují samostatně.

Anketa: Už myslíte na letní dovolenou?

Petra Langrová, 24 let
soc. pracovnice, Svitavy

Spíše ne, nechávám to na pozdější dobu. Nejezdím na zájezdy do zahraničí. Jedu raději na dovolenou po Čechách, pod stan nebo na víkend. Jsem takový „domácí” typ.

Kamila Hlaváčková, 39 let
mat. dovolená, Svitavy

Zatím neuvažuji. Na dovolenou nás jede vždycky více lidí. Musíme déle plánovat. Ještě jsme se nestihli domluvit. Chtěla bych jet k moři.

Vlasta Jelínková, 39 let
Javorník

Ještě jsem nepřemýšlela. Většinou si vybíráme dovolenou na poslední chvíli, nějaký last minute. Uvažujeme o dovolené u moře. Dcera je astmatička, aby jí to pomohlo.

Martin Stodola, 39 let
autodopravce, Svitavy

Chtěli bychom příští rok k moři. Do Řecka. Ještě jsme si ale neobjednali nic. Plánujeme. Nechávám to vesměs na poslední chvíli. Je uspěchaná doba.