Kácení

„Za prosycháním a odumíráním jasanů na Černé hoře a v Nedošínském háji je napadení houbou Chalara fraxinea spolu s poškozením dřevin václavkou a lýkohuby z rodu Hylesinus. Začátkem července to potvrdili odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti,," vysvětlil Petr Novák, vedoucí odborů městských lesů v Litomyšli.

Prognóza onemocnění je podle Petra Nováka velmi nepříznivá. Pravděpodobně dojde k dalšímu prosychání a odumírání jasanů v obou postižených lokalitách.
Na základě doporučení odborníků a s ohledem na zajištění bezpečnosti návštěvníků proto lesáci z městských lesů přistoupili koncem července ke kácení asi devadesáti vzrostlých jasanů, které tvoří alej podél cesty za bývalou hospodou na Černé hoře. „Práce budou probíhat minimálně do poloviny měsíce srpna. Po tuto dobu žádáme návštěvníky, aby s ohledem na vlastní bezpečnost nevstupovali do této části lesa," upozornil vedoucí městských lesů Novák.

Cenné stromy

V Nedošínském háji  je situace složitější. Koncem měsíce července se zde uskutečnila schůzka lesáků s odborníky z odboru životního prostředí Krajského úřadu v Pardubicích a ochránců přírody. Společně stanovili postup prací. Ty mají zajistit bezpečnost návštěvníků Nedošínského háje. „Poškozené stromy cenné z pohledu ochrany přírody budou po ukončení hnízdění ptactva, tedy po patnáctém srpnu, zbaveny větví. Ostatní nebezpečné stromy budou v době vegetačního klidu, v listopadu a prosinci, skáceny," přiblížil opatření Petr Novák.

Houba Chalara fraxinea se do střední Evropy rozšířila počátkem nového tisíciletí z Asie.

(jik)