Více zeleně, parkovacích míst a lepší komunikace. Tak bude vypadat v létě roku 2011 náměstí v Jevíčku. Starosta Roman Müller a hejtman Radko Martínek včera podepsali smlouvu na dotaci dvacet pět milionů korun z Evropské unie. S realizací projektu za padesát šest milionů korun s daní začnou v Jevíčku příští rok v lednu.

Podle historiků má Jevíčko jedinečný gotický půdorys, který je nejcennější památkovou hodnotou města. Radní v projektu revitalizace náměstí dbají především na zlepšení podmínek v centru. Rekonstrukci rozdělili na tři části. „Nejdříve se pustíme do obnovy západní části náměstí a do dostavby objektu městského úřadu. Následovat bude vyřešení autobusového nádraží a vybudování veřejných toalet. Ve třetí fázi dojde na východní část,“ přiblížil projekt starosta Roman Müller. S revitalizací ale začnou v Jevíčku doslova od země. „Musíme vybudovat novou kanalizaci, obnovit vodovod a opravit rozvody sítí. Kanalizace v Jevíčku byla postavena v roce 1910 a vodovod už v roce 1897. Jsou to staré věci, které nutně potřebují rekonstrukci,“ vysvětlil jevíčský starosta.

„Náměstí by mělo být místem setkávání lidí, nejen cestou, ale také cílem…“ Ivo Junek, projektant

Projektant Ivo Junek kladl při zpracování projektu důraz na to, aby na náměstí bylo více zeleně a také parkovacích míst, protože lidé si odvykli chodit pěšky. „Jevíčské náměstí má jednu nevýhodu, a to je velikost. Je hodně velké, a to znamená mnoho metrů čtverečních. Nejsme v pozici, abychom si mohli dovolit luxusní materiály, ale chceme, aby se náměstí lidem líbilo. Výtvarnou kvalitu proto stavíme na myšlenkách a ne na drahých materiálech,“ uvedl Ivo Junek. Práce ho baví nejen jako projektanta, ale také jako občana města. Chce, aby se lidé na náměstí setkávali při různých akcích. „Rozhodně ho nemůžeme úplně zavřít. Dokud nebude postavená silnice R43, tak tady stále musíme počítat s dopravou. Do centra ale určitě vrátíme na komunikaci kostky,“ dodal Ivo Junek.

Průjezd

Zcela novým prvkem jevíčského náměstí se bezesporu stane pasáž. Vznikne u městského úřadu a vyřeší problémový průjezd na Kostelní ulici. „Využijeme trakt dvora u úřadu, kde navíc vzniknou potřebné veřejné toalety. Průchod do Kostelní ulice je pro lidi nebezpečný. Tyto potíže vyřeší pasáž, kterou otevřeme ráno kolem šesté hodiny a večer ji zase zavřeme,“ řekl starosta Roman Müller.

Na náměstí zůstane autobusové nádraží, i když někteří lidé jsou proti. Bude ale zmenšené na čtyři ostrůvky a v případě většího počtu autobusů šoféři využijí ještě dva záložní ostrůvky.

Na konci léta 2011 má být vše hotovo. Pak čeká Jevíčské velký mejdan.