Ani jednou se nakaženým nestal očkovaný pacient. Nejmladší nakažené bylo jedenáctileté dítě a nejstaršímu pacientovi bylo osmdesát čtyři let.

Po celém okrese došlo k mírnému nárůstu oproti dlouhodobému průměru. „V republikovém srovnání je na tom náš okres relativně dobře,“ uvedla epidemioložka z hygienické stanice ve Svitavách Olga Hégrová.

Vrcholí čas nejvhodnější pro očkování. Důležité je stihnout obě dávky před začátkem sezony.

Pediatrička Drahoslava Stackeová ze Svitav denně očkuje až dvě děti. Potvrzuje současný trend, kdy rodiče investují do vakcín pro své děti. Na sebe však zapomínají. Riziko nakažení je u obou věkových skupin stejné.

Život naruby

Očkování nebere na lehkou váhu rodina Kateřiny ze Svitav. U jejího muže diagnostikovali klíštovou encefalitidu před dvěma lety. „Život se nám obrátil naruby,“ uvedla Kateřina. Bolesti hlavy, poruchy pozornosti a zapomnětlivost jsou přetrvávající problémy mladého muže. „Život nás naučil nic nepodceňovat. Nyní jsme celá rodina očkovaná,“ říká maminka tříletých dvojčat.

Encefalitida je hrozbou především pro dospělé. „S rostoucím věkem se závažnost nemoci zhoršuje a objevují se komplikace, které mohou způsobit trvalé následky,“ vysvětlil lékař Pavel Slezák ze Zdravotního ústavu Pardubického kraje.

Přesto je možné očkováním chránit už děti od dvou let. „Je to standardní neživá vakcína, která zajišťuje kvalitní imunitu. Před klíšťovou encefalitidou spolehlivě chrání,“ ujistil lékař.

U člověka, který není očkovaný a dojde u něho k nákaze, se v první fázi onemocnění projevuje náhle vysoká teplota. Ta se objevuje stejně jako u virových onemocnění. V dalších fázích se rozvíjí poškození nervového systému. „Čím bývají nemocní starší, tím bývají následky v podobě ochrnutí nebo ztrát vědomí, závažnější,“ dodává Slezák.

Na vakcínu přispívají zdravotní pojišťovny. Ideální doba pro očkování je po skončení sezony klíšťat, tedy od října do února nebo března. Druhá vakcína se aplikuje po měsíci, třetí po pěti až dvanácti měsících. Ta potom zajišťuje imunitu na tři roky. Proti onemocnění je nutné přeočkovávat každé tři roky jednou dávkou. (pop, miš)