Nyní však radnice, oproti původnímu záměru prodává dva další byty. Město byty nabízí bez zisku, za pořizovací ceny. Po započtení 2,4 milionové dotace ministerstva pro místní rozvoj a 3,8 milionové dotace Státního fondu životního prostředí vchází cena třípokojového bytu na 2,6 milionu.

Předkupní smlouvy schválilo zastupitelstvo minulý týden. Ne všichni zastupitelé s postupem vedení města souhlasí. „Podle domluvy, které jsme věnovali půl roku, byly k prodeji tři byty, dva měly být nájemní. Na poslední chvíli se prodá všech pět, protože o ně byl zájem,“ říká zastupitel Jan Jukl (ČSSD). „Až se budete ptát, proč město staví a vy pořad nemůžete sehnat podnájem, tak taky proto, že někdo jiný má 2,5 milionu, a byt, ve kterém ušetříte fakt hodně na energiích, si od města koupí za nákladovou cenu,“ okomentoval rozhodnutí města zastupitel.

Prodej třípokojových bytů, které jsou ideální pro rodiny s dětmi, kritizuje rovněž zdravotně sociální komise města. „Komise zásadně nesouhlasí s prodejem dvou bytů velikosti 3+kk v domě určeném k pronájmu. Je to v rozporu s předchozími dohodami. Vzhledem k významné převaze požadavků na nájemní byty oproti bytům na prodej je komisi velmi lito, že se tak oproti dohodám stalo,“ uvádí se v zápisu z březnového jednání komise.

„Městská rada se z ničeho nic rozhodla, že další dva byty prodají. Nemají k tomu absolutně žádný argument. Jediné, co uvádějí, má být převis poptávky. Bytová komise tvrdí, že ve frontě na nájemní bydlení čeká jen čtyřicet devět lidí,“ vysvětluje Jakub Kastner ze sdružení Iniciativa Polička. Radní se brání tím, že za finance z prodeje postaví další byty. Podle Jakuba Kastnera, a není jediný, kdo si to myslí, se však město nemá chovat jako developer. „Podle radních si takový byt může koupit kdokoliv. Domnívám se, že město svým rozhodnutím zvýhodnilo lidi, kteří mají dva a půl milionu. Vedení města se navíc rozhodlo, že byty prodá den před zastupitelstvem. Působí to nedůvěryhodně,“ uzavírá Jakub Kastner.

Budoucí majitele bytů město podle tiskové mluvčí vybíralo s cílem uspokojit nejpotřebnější žadatele při převisu poptávky. Žádosti zájemců posuzovala bytová komise a rada města. Prodej schválilo na březnovém jednání zastupitelstvo.