O tom, že je autobusové nádraží v Poličce nevyužité a lidé se špatně orientují mezi nástupišti jsme vás již informovali. Proč tomu tak je několik let a město zatím neudělalo nic pro zlepšení, je zřejmě složitější.


Již minulé vedení města se pokoušelo tuto situaci na nádraží změnit. „Chtěl jsem prosadit, aby byly všechny odjezdy autobusů ze stejného místa,“ popisuje bývalý starosta Miroslav Popelka. Podle jeho slov navrhovali společnosti ČSAD odkup plochy u Hedvy, aby tam město mohlo vybudovat záchytné parkoviště pro městský úřad. Touto parkovací plochou chtěli odlehčit i centrum. „Rada města to ale celé zamítla,“ uvádí Miroslav Popelka.
Součástí tohoto návrhu byla rovněž nabídka pro společnost Zlatovánek, jemuž by ČSAD pronajímal autobusová nástupiště. „Jelikož firmě Zlatovánek připadal smluvený poplatek moc vysoký, sjednali jsme novou cenu, pro Zlatovánek výhodnější, a dokonce se napsala i smlouva. Přesto Zlatovánek odmítl,“ sdělil Miroslav Popelka.


Problém autobusového nádraží se tedy pouze odsunul, nikoliv vyřešil. Společnost ČSAD má v Poličce čtyři linky. Vetšinu dopravy tedy zajišťuje právě Zlatovánek, který ale nemá dohodnutý přístup na nádraží.


Město zřejmě soukromé firmě poskytlo lepší podmínky a povolilo jí parkovat mimo nádraží. „Když město Zlatovánkovi umožní parkovat jinde, nedivím se, že nechce využívat naše nástupiště,“ říká Kateřina Kratochvílová, místopředsedkyně představenstva společnosti ICOM. Jak tedy odlehčit ulici, v níž je množství nástupišť mimo autobusové nádraží, které je z velké části nevyužité?

„Tento problém nás trápí, takže jsme opět iniciovali nová jednání,“ informuje starosta Poličky Jaroslav Martinů. Podle jeho slov město chce, aby na nádraží měli přístup všichni dopravci. „Několikrát jsme chtěli nádraží od ČSAD odkoupit a poté modernizovat, na tento návrh však společnost nepřistoupila. Přesto to není důvod k tomu, abychom nezlepšili technický stav nádraží,“ upřesnil Jaroslav Martinů. „Máme desítky nádraží a dohodě se rozhodně nebráníme,“ dodala Kateřina Kratochvílová.


Vše bude zřejmě jasnější po pondělním jednání města s dopravci. O jeho výsledku vás budeme informovat.

PETRA DVOŘÁKOVÁ