Vlak, kterým cestovala, narazil do zhroucené mostní konstrukce. Ani na chvíli nezaváhala. Okamžitě začala zraněné ošetřovat. Mnohým tak určitě zachránila život. Taková je Naděžda Tomčíková z Dětřichova. Plným právem si zaslouží titul Žena regionu.  V pátek si převzala ve svitavské  kanceláři senátora Radko Martínka ocenění a dárky od partnerů projektu.

Naděžda Tomčíková se o nominaci do ankety dozvěděla, až jí zavolali z pořádající agentury. Přihlásila jí redaktorka Deníku, která o ní a o tom, jak zachraňovala životy po vlakovém neštěstí u Studénky, napsala článek. „Když jsem se o nominaci dozvěděla, tak to byla příjemná informace. Když jsem se dozvěděla, že jsem vyhrála krajskou anketu, uvědomila jsem si, že mi  lidé hodně  posílali  hlasy  a že  se na Studénku nezapomnělo," řekla Naděžda Tomčíková.

Zdravotní sestra

Sympatická zdravotní sestřička se své profesi věnuje celou řádku let. „Zdravotnickou školu jsem vystudovala v roce 1979, potom jsem pracovala ve svitavské nemocnici," upřesnila. Po mateřské dovolené si ji zdravotnická škola vyžádala jako odbornou učitelku. „Všem říkám, že jsem hlavně zdravotní sestra, ale také hrozně ráda učím. Mám ráda mladé lidi, což mě hrozně obohacuje. Je prima předávat jim vědomosti a dovednosti," uvedla Žena regionu. Nejraději má praxi s těmito mladými  lidmi na chirurgickém oddělení, kde je učí, jak kterého pacienta ošetřit.

V poslední době nastal podle Naděždy Tomčíkové velký pokrok. Mezi žáky je i spousta chlapců. „Chtějí být záchranáři, fyzioterapeuty a na oddělení jsou také velmi vítaní. Mají fyzickou sílu. Práce je baví a to je hodně důležité. Většina z nich ještě dál studuje a u této profese zůstává," poznamenala Naděžda Tomčíková .

Ocenění za životy

V senátorské kanceláři ve Svitavách si Naděžda Tomčíková převzala ocenění a dárky od partnerů projektu. „Jsme rádi, že jsme se mohli seznámit s vaším příběhem a poznat vás osobně. Vaše práce je vizitkou toho, jak ji děláte s láskou a péčí,"  řekla Ženě regionu Denisa Kalivodová, jednatelka pražské společnosti Prime Communications. Na projektu se podílí rovněž Česká podnikatelská pojišťovna. „Lidé, kteří zachraňují životy, si ocenění zaslouží. Bylo by jich potřeba víc," konstatoval Karel Suchomel, vedoucí oddělení řízení poboček pojišťovny.

Příklady táhnou

U předávání nechyběl ani  senátor Radko Martínek. Podle něho je velice důležité, že se taková anketa vyhlašuje. „Víme o nejrůznějších nepříjemnostech a prohřešcích. Myslím si, že je potřeba ukázat právě pozitivní  příklady a Žena regionu Pardubického kraje jednoznačně takovým příkladem je. Je úžasné, že je ze Svitavska, ale nejúžasnější na tom je, co udělala. Když se člověk dostane do takové situace, tak nikdy nemůže předem říci, jak se bude chovat. Naděžda Tomčíková se zachovala absolutně příkladným způsobem, i když jí samotné to došlo až zpětně. Jsem rád, že ji tu máme a že učí   mladou generaci," podotkl Radko Martínek. Takových lidí podle senátora potřebujeme hodně.

Celonárodní soutěž Žena regionu vyhlašuje společnost Prime Communications pravidelně  od roku 2009. Je určená všem jedinečným ženám. Mnohdy dosahují vynikajících výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, pomáhají ostatním a při tom ještě  zvládají péči o svou rodinu. Právě taková je i Naděžda Tomčíková.

Ženy regionu se sejdou na galavečeru v Praze, kde si absolutní vítězka ankety Žena regionu za rok 2013 převezme ocenění. Která z nich to bude? To se dozvíme 27. března.