„Za potokem bývalo řeznictví, kde se porážel dobytek. V minulosti nebyly lednice a mrazáky, tak sklep sloužil jako chladírna, kde se ledovalo maso. Když jsme začali s rekonstrukcí, ještě jsme našli kosti a lebky z hovězího dobytka. Po válce bylo řeznictví zbořené a volně přístupný sklep využívali místní lidé na brambory a zeleninu,“ přibližuje příběh sklepa z roku 1886 starosta František Bartoš. Objekt poslední roky chátral a pustnul.

Spadla vazba a do sklípku začalo zatékat. Před čtyřmi lety ale obec pozemek i se sklepem odkoupila. Historickou stavbu chtěli zachovat a hlavně stavebně zabezpečit. Nyní je už objekt celý opravený. „Udělali jsme nad sklepem terasu s výhledem, kam mohou lidé vystoupat po polokruhovém schodišti. Do sklepa povedou modřínové dveře s původním kováním, které jsme tady našli,“ podotýká místostarosta Poříčí Pavel Boštík.

Otázkou zůstává další využití kamenného sklepa. Nabízí se hned několik variant. „Máme tady historickou osobnost sedláka Matěje Abraháma, takže uvažujeme o malé expozici k selskému povstání. Do budoucna navíc plánujeme vytvoření geologické stezky, která by mohla začínat právě tady,“ dodává František Bartoš.

Sklep bude jednou ze zastávek při návštěvě komise evropské soutěže Entente Florale v polovině července. V tu dobu by mělo být okolí sklípku už zelené a osázené květinami a stromky.

Ostatky rektora Stříteského se vrátí na hřbitov.
Ostatky rektora Stříteského se vrátí na hřbitov