Chystáte v Krkonoších ještě výstavbu nějakých dalších stanic?
Potřebovali bychom postavit malou stanici v Harrachově, protože stávající stanice je zbytečně velká, dispozičně nevyhovující, stojí mimo veškeré sportovní dění ve středisku a díky tomu, že byla stavěna před skoro 30 lety, topíme pánubohu do oken. Stav stanice v Harrachově je takový, že by bylo potřeba ji zrekonstruovat za dost peněz, tak raději volíme výstavbu nového moderního zázemí a starou stanici se budeme snažit prodat.

Když byste chtěl někoho zlanařit pro práci u Horské služby, na co byste ho nalákal?
Na zajímavou a užitečnou práci v horském prostředí, v partě bezvadných lidí, která se hodně rychle dostane pod kůži.

Jak trávíte jako člen Horské služby dovolenou, vyrážíte někdy s rodinou na hory?
Na hory moc ne, máme rádi teplo a vodu. Když do hor, tak spíš s kamarády.

Co říkáte na otevření ledopádu pro horolezce?
Domnívám se, že je to další pozitivní vstřícný krok Krnap. Jen je potřeba pohlídat, aby lezci nenadělali nějaké škody a výjimka, kterou Krnap udělil, nebyla zároveň labutí písní. Terén je to poměrně náročný, pro výcvik perfektní, ale je nutné zdůraznit, že to není tělocvična pro začátečníky, aby nedošlo ke zbytečným úrazům.

Občas se účastníte pátrání po nezvěstných osobách. Hledali jste i Aničku? A vzpomenete v tomto směru na nějaký příběh se šťastným koncem?
Bohužel ne, i když jsme měli připravené pátrací psy a nabídli pomoc, nikdo nás neoslovil. Trochu jsme se museli vnutit i do pátrání po tříletém chlapci v Hrádku nad Nisou, kterého naši psi a psovodi hledali celou noc a den, a stejně i do pátrání po pohřešovaných po povodních. Na nějaký příběh se štastným koncem si vzpomene asi každý z nás, bohužel tady na něj není prostor.

Dobrý den, dostal jste se někdy při své práci do kritické situace, kdy byste se bál o svůj život?
Několikrát, zvlášť nepříjemné bylo, když jsem se v takové situaci ocitl sám. Pokud postupuje, byť za extrémně nepříznivých podmínek, družstvo záchranářů, můžete se spolehnout na své kolegy a kamarády, nebo jim v případě nutnosti pomoci. Jestliže bloudíte sám, je to náročné nejen fyzicky, ale hlavně psychicky.

Máte rodinu? Nemají o vás strach, když třeba vyrážíte do temné noci zachraňovat jiné lidi?
Rodinu samozřejmě mám, strach asi mají, ale díky tomu, že tuto práci dělám 25 let, jsou už zvyklí.

Jaké nové technické vymoženosti vám pomáhají, nebo by mohly pomáhat (pokud by na ně bylo), při zásazích na horách?
Samozřejmě dopravní technika, v létě auta, v zimě hlavně skútry a čtyřkolky, velice urychlují a usnadňují zásahy. Při lavinových nehodách různé typy vyhledavačů. Dobré by bylo zdokonalit systém vyhledávání signálu mobilních telefonů, který by urychlil a zjednodušil pátrání po pohřešovaných osobách.

Kolik má v současnosti HS Krkonoše členů?
Počty se lehce mění, někteří starší kolegové končí s aktivním členstvím, mladí čekatelé se hlásí k HS. Máme cca 190 aktivních členů, z toho 35 zaměstnanců.

Jaká pravidla by měli turisté na túrách po horách dodržovat?
Základní pravidla jsou jasně daná a prezentujeme je na webu HS. Důležité je používat hlavu a nepřeceňovat své síly a schopnosti.

Je nějaký zásah, na který nerad vzpomínáte?
Obecně na zásahy, které se týkají těžkých úrazů, nebo úmrtí u malých dětí.

Jste aktivním příznivcem skialpinismu?
Rád se projdu na skialpinistických lyžích, ale vzhledem k tomu, že většinu času trávím v kanceláři, příliš aktivním skialpinistou nejsem. Dříve jsem se věnoval aktivně závodnímu skialpinismu.

Pokud se někdo vlastní nedbalostí ztratí v horách, jste pro to, aby hradil náklady spojené s jeho hledáním?
To je velice složitá otázka a na delší povídání. Těžko budete prokazovat vlastní zavinění problému, a to nejen při zbloudění. Navíc v současné době legislativa neumožňuje postižitelnost a vymahatelnost případného postihu.

Znáte v horách dokonale všechna místa? Nemůžete třeba zabloudit?
I v tak rozlohou “ malých “ horách jako jsou Krkonoše, nejde dokonale znát úplně všechna místa. A i při dokonalé znalosti terénu, při mizerném počasí, může dojít k situaci, kdy se podaří zabloudit i velmi zkušeným horalům.

Podepsala se na činnosti HS tolik zmiňovaná finanční krize, nebo se vás to vůbec nedotklo?
Zatím ne příliš, největší škrty v rozpočtu čekáme v příštím roce a pokud k nim dojde, budeme muset vymýšlet taková opatření, která by se co nejméně dotkla provozu Horské služby a hlavně veřejnosti, která na hory jezdí a spoléhá na nás.

Jak budete trávit Vánoce?
S rodinou a přáteli, hlavně pokud možno v klidu.

Jste spokojen s tím, kolik lidí má HS k dispozici, nebo by se vám hodili ještě další?
V současné době jsme se stávajícím počtem lidí, a to jak zaměstnanců, tak dobrovolných členů, schopni obsadit veškeré služby a zajistit záchrannou činnost. Jsem tedy spokojen.

Dobrý den, hledal jste vy osobně nějakého člověka v lavině?
Ano několikrát a dokonce jsem jednoho zasypaného osobně nalezl. Bohužel mrtvého.

Jaká je nyní situace na horách? Opravdu hrozí laviny?
Díky tomu, že napadlo poměrně značné množství sněhu a foukal při tom silný vítr, jsou hřebenové cesty zaváté a vytvořily se velké nánosy sněhu v odtrhových zónách lavinových svahů. Je vyhlášen stupeň č. 3, tedy značné nebezpečí pádu lavin.

Co vás na práci u Horské služby baví a bez čeho byste se naopak rád obešel?
Velmi mě baví práce v terénu, a to jak při službách, nebo pochůzkách, tak při záchranných a pátracích akcích. Klidně bych se obešel bez zbytečné administrativy a vysedávání v kanceláři.

Četla jsem, že vás můžou pro zásahy využívat i jako složku IZS. Už se to tady v Krkonoších stalo?
V podstatě kooperujeme se složkami IZS denně, hlavně se Zdravotní záchrannou službou a v případě pátracích akcí s Policií ČR. V případě velkých lesních požárů, nebo požárů horských chat jsme v Krkonoších spolupracovali také s Hasičských záchranným sborem.

Dobrý den, jak jste spokojen s novou stanicí v Černém Dole?
Spokojen jsem velice, a to jak s umístěním v bezprostřední blízkosti lyžařského areálu, tak s dispozičním řešením stanice.

Mohl byste zhodnotit, jak se chovají podle vás turisté v Krkonoších a jestli je rozdíl mezi českými a zahraničními návštěvníky? (Mám na mysli dodržování pravidel a nařízení Horské služby.)
Paušálně se nedá říci, kdo z návštěvníků hor více či méně dodržuje pravidla a doporučení Horské služby, záleží spíš na zkušenostech a zdravém selském rozumu. Při návštěvnosti, jakou české hory mají, je procento vyloženě problematických turistů a lyžařů poměrně malé.