Chcete zažít netradiční snídani v trávě? Přijeďte o víkendu do Litomyšle. Uskuteční se v sobotu po desáté hodině na trávníku francouzské zahrady v zámeckém parku.

Vezměte si deky a můžete posnídat fair trade produkty. „Světový den pro fair trade se již desátým rokem slaví vždy druhou květnovou sobotu. Na celém světě se v tento den konají happeningy, koncerty, průvody a další veřejné akce. Jednou z možností, jak tuto událost oslavit, je i Férová snídaně. Tohoto mezinárodního happeningu se v různých zemích světa včetně České republiky zúčastnilo přes sto deset tisíc lidí,“ uvedl Kamil Novotný z litomyšlské čajovny.
Spravedlivý obchod neboli fair trade je způsob obchodu, jehož cílem je zajistit garantované výkupní ceny pěstitelům a řemeslníkům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Je přitom dbáno na životní prostředí, rozvoj komunit a je vyloučena dětská práce. „Celý koncept se rozvíjí již padesát let a získává ve světě stále větší podíl na trhu s typickými komoditami těchto zemí, jako je káva, kakao, čaj nebo banány, pomeranče či bavlna. Přitom je dobré si uvědomit, že nejde o charitu na chudé farmáře. Jde o ochod, jako každý jiný,“ vysvětlil Novotný.

Garantované výkupní ceny pro pěstitele v rámci spravedlivého obchodu jsou třeba o sto procent vyšší než na světovém trhu, ale tato položka se podílí na koncové ceně v našem šálku jen malou měrou.

Litomyšl je devatenáctým městem v Česku, které se zapojilo do Férových snídaní. „A kdo dává přednost židlím před dekou, pro toho je zámečtí připraví. Snídani zajistí česká, z větší části dobrovolnická organizace NaZemi,“ dodal Kamil Novotný.

V Litomyšli bude navíc sobotní akce zpestřená Férovým čajovým obřadem.