„Ve čtvrtek 30. června 2011 bude definitivně ukončeno zemské analogové TV vysílání v územní oblasti Trutnov, zahrnující celé východní a severovýchodní Čechy. Občané tak budou nadále moci sledovat pouze digitální vysílání,“ řekl národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva.
Zemské analogové vysílání tak bude zítra definitivně ukončeno z vysílačů Trutnov – Černá hora, Hradec Králové – Krásné, Liberec – Ještěd a Rychnov nad Kněžnou – Litický Chlum.

Příprava na digitalizaci začala ve východních Čechách už před dvěma lety. Jako první byl na podzim 2009 spuštěn digitální multiplex 1, ve kterém vysílá všechny své programy veřejnoprávní Česká televize. Spuštění multiplexů 2 a 3 komerčních televizí následovalo v druhé polovině roku 2010.
Souběžně ale doposud běželo i analogové vysílání. Přes něj lze – až do zítřka – v regionu ještě naladit programy ČT 1 a Nova, z vysílače Krásné i Primu. Analogová ČT2 skončila v říjnu loňského roku.

• Informační linka o digitalizaci: 800 90 60 30 (funguje i o víkendech)
• webové stránky www.digitalne.tv

„Televizní diváci zde tedy měli dostatek času přejít ze zemského analogového televizního vysílání na vysílání digitální. Dle našich informací a průzkumů zvládají lidé v celých východních Čechách digitalizaci stejně dobře, jako tomu bylo i v dříve vypínaných oblastech. Předpokládáme tedy, že vypínání proběhne bez větších problémů,“ tvrdí Tadeáš Novák, tiskový mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání.

Pro případné opozdilce je k dispozici informační linka 800 90 60 30, jež nyní funguje i o víkendech, a webové stránky www.digitalne.tv, na které se diváci dozvědí vše potřebné.

Informační kampaň bude kvůli možným problémům po zítřejším vypnutí analogového vysílání pokračovat do poloviny července.

„Naším cílem je maximálně usnadnit přechod těm, kteří jej odkládali na poslední chvíli,“ dodal Duspiva.

Přechod na digitální vysílání podle něj způsobí potíže nejvýše stovkám lidí v kraji. Vychází ze zkušeností z jiných míst, kde už byl analog vypnut.

„Zbývá vždycky řádově jedno až dvě procenta diváků, kteří to nechali na poslední chvíli. Z nich asi půl procenta zůstane bez televize,“ přiblížil.

Společně s východními Čechami bude zítra vypnuto zemské analogové televizní vysílání také na jižní Moravě. Další oblasti budou následovat na podzim 2011 a v červnu 2012. Proces digitalizace bude definitivně ukončen 30. června 2012 vypnutím analogu na Zlínsku a Jesenicku. Odsud však ještě může chytat signál část obyvatel východní části Pardubického kraje.

Lidé vše nechávají na poslední chvíli

Na analogové vysílání bylo ještě v polovině dubna v našem regionu zcela odkázáno 16 procent domácností. A v součtu s těmi, kteří už jsou na digitalizaci připravení, analog zatím ve východních Čechách přijímá zhruba 150 tisíc lidí.
„Situace se výrazně neliší od situace v jiných oblastech. Mnoho lidí nechává řešení přechodu na digitální vysílání na poslední chvíli,“ uvedl mluvčí projektu digitalizace Tadeáš Novák.
Více než polovina domácností však už dlouho přijímá signál přes satelit nebo má kabelovou televizi či internetový příjem. A těch se přechod na digitální vysílání netýká.
Ti, co přijímají signál přes zemské vysílače, si však musí kvůli zítřejšímu přechodu z analogu na digitál pořídit set top boxy nebo digitální televizory s DVB-T tunerem, pokud tak již neučinili. Nejlevnější set top boxy jsou k mání od zhruba 500 korun. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa, pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech. U převážné většiny systémů společných televizních antén v bytových domech je nutná po digitalizaci vysílání odborná úprava. (red)

Nejčastější otázky

Jaké jsou výhody digitální televize?
Výhodou digitálního vysílání je především to, že divák získá širší programovou nabídku. Signál je také mnohem více odolný proti vlivům počasí apod. U digitálního šíření neexistuje např. šum.
Jsou nějaké nevýhody?
Nutností ze strany diváka je pořízení tzv. set-top-boxu, který příjem digitálního vysílání umožňuje. V případě nekvalitního signálu může docházet k negativním vlivům, jako je např. tzv. kostičkování - obraz se bude rozpadat. V případě, že bydlíte v domě, kde je společná televizní anténa (STA), je pro příjem zemské digitální televize nutná její úprava.
Na set-top-boxu mi nejdou naladit žádné programy.
Příjem na vlastní anténu může být na hranici příjmu - každý kanál má mírně odlišné podmínky šíření a anténa má na různých kanálech také odlišný zisk. Řešením je použití ziskovější antény. Další možností může být zablokovaný set-top-box. Řešením je jeho reset, vymazání předvoleb, vytažení ze zásuvky - následně zkusit naladění od začátku. Případně zkusit zadat požadovaný kanál v režimu ručního ladění. Pokud se jedná o kabelový nebo IPTV set-top-box, kontaktujte raději poskytovatele služby.
Funguje mi pouze jeden zemský multiplex.
Příčinou může být, že v dané oblasti zatím vysílá pouze jedna síť. Další možností může být zablokovaný set-top-box. Řešením je jeho reset, vymazání předvoleb, vytažení ze zásuvky - následně zkusit naladění od začátku. Případně zkusit zadat požadovaný kanál v režimu ručního ladění.
Nefunguje mi digitální vysílání, zrní Nova a ČT.
V případě, že vám zrní televizní vysílání, nejedná se o digitální vysílání, ale o analogové vysílání. Digitální vysílání při problematickém příjmu kostičkuje.
Na jaký kanál si mám naladit pozemní set-top box, aby přijímal digitální vysílání?
Stačí zadat na set-top boxu automatické ladění nebo set-top box resetovat, set-top–box multiplexy naladí sám. Druhou variantou je manuální ladění.
Nefunguje mi TV ani po restartu a znovu naladění pozemního set-top-boxu, v čem je problém?
Příčin může být několik. První je nevhodný set-top–box. Pokud máte možnost vyzkoušet jiný set-top box, případně vyzkoušet ten váš na jiném místě, učiňte tak. Další příčinou může být příjem přes STA, která musí být upravena pro DVB-T. Pokud přijímáte signál na pokojovou nebo individuální anténu, zkuste ji nasměrovat na jiný vysílač. Zdroj: digitalne.tv