„Počet zájemců o naši školu roste a jeden den už nestačí,“ vysvětlil zástupce velitele školy Zdeněk Macháček. Každoročně přijede přes tisíc zájemců, rodičů s dětmi, které chtějí na vojenskou školu.

Rostoucí zájem souvisí také se sociálním zabezpečením žáků, které škola poskytuje. „Kromě stravy a ubytování dotujeme rovněž lyžařské výcviky, různé sportovní aktivity nebo řidičáky,“ sdělil velitel školy Vojtěch Němeček. Žáci devátých ročníků, kteří mají zájem o studium, ale nevědí, do čeho jdou. „Ne všichni si uvědomují, že u nás to není jen o samotném vzdělání, ale také o vojenském režimu, nebo odloučení od rodiny,“ podotýká velitel.

„Syn by chtěl na tuto školu a vybral si ji už před rokem,“ říká Vendula Hlaváčková z Plzeňska. „Nemám obavy, že je to daleko. Jde o dobrou školu a armáda mě láká už od mých pěti let,“ řekl syn Leon. Z Opavy přijeli už potřetí na den otevřených dveří Sýkorovi. „Jakub má jasno už od šesté třídy,“ říkají. „Vím, do čeho bych šel. Přišel jsem si jen pro upřesňující informace o přijímačkách,“ dodává Jakub Sýkora.

Eva Pohorská z Litomyšle je už ve třeťáku a také si školu vybírala na základě dne otevřených dveří. „Nelituji, školu zvládám a rodiče mi fandí,“ tvrdí Eva. Její spolužák František Vlasák to má do Moravské Třebové dále, je z Odolené Vody u Prahy. „Také jsem se tady před třemi lety byl nejprve podívat a nelituji. Navíc rodiče jsou na mě pyšní, že studuji právě tuto školu,“ uzavírá František.

(ap)