Nikoli však kvůli tomu, že by naše teploměry soupeřily se stupnicemi v bengálské Kalkatě, nýbrž kvůli velkolepým dešťovým srážkám, před kterými jsme se rozhodli uchránit oblečení. Pakliže by však někdo z nás vlastnil oko Jána Zákopčaníka, zanechal by obav a s úsměvem by stavěl stany s vědomím toho, že nestaví přístřešky proti dešti ale slunečníky. Po ranní sprše přišel nádherný den, který jenom umocnil atmosféru, kterou se povedlo v bořkovském areálu vytvořit.
Program odstartoval sokolním výletem pro cyklisty a chodce. „S Pakostou v jednom kole" jste se mohli vypravit prozkoumat okolí vesnice Dolní Újezd. Trasy byly postaveny na vzdálenosti 60 km nebo 20 km cyklistiky a 12 km případně 6 km procházky. Zápletku soutěže do výletu vnesl pokus o navázání rekordně dlouhé šňůrky.  Během cesty výletníci rozkryli tajemství zajímavých míst a občerstvoven na trase. Na každém mohli obdržet právě šňůrky, které po absolvování celé trasy navázali na sebe a vytvořili tak v újezdské historii nezpochybnitelně nejdelší motouz. Ve výsledku 100 metrů a 30 centimetrů máme prozatím jistotu, neboť se jednalo o první pokus svého druhu. O to větší úkol na nás čeká za rok, kdy se pokusíme rekord „drbnout". Abych nezapomněl. Nedaleko rodiště Lukáše Pakosty, muže, který dal letošnímu výletu jméno, seděli mlynář s vodníkem, kteří zavzpomínali na časy, kdy měly děti ještě více času na vlaštovky, protože je nezatěžovala Marie Terezie a její povinná školní docházka.

Speciality

V době, kdy se první výletníci vraceli z dobrodružných cest po blízkém okolí už vyhrávala v areálu muzika a schylovalo se k výkopu hlavního programu. Stěžejními soutěžemi na sokolních grilovačkách jsou od nepaměti soutěž v grilování a triatlon Král polí a luk.
Zpod každé pokličky, pánve i z nahuštěných pneumatik naleštěných bicyklů byla cítit férová závodní atmosféra. Jen tak se příjemně pokochat pohledem na „trápící se" triatlonce, šikovné ruce šéfkuchařů nebo ochutnat báječné speciality přišli lidé z širokého okolí. Aby se opravdu všichni mohli plně věnovat pozorování a konzumaci, byl pro děti připraven program ve šmoulí vesnici, která byla oproti té televizní vybavena také trampolínou nebo koňským dostavníkem.

Na start!

14:30 hodin. První výstřel ze startovní pistole jak pro soutěžící v grilování, tak pro triatlety. Grilování se zúčastnily tři týmy. Družstvo Karolínka  z Jablonce nad Nisou, Kocóři  z okolí Litomyšle a Pekelníci  z Pekel u Cerekvice. Všemi mastmi mazaní šéfkuchaři postupně ladili soutěžní exempláře v kategoriích: mleté maso, vepřové maso, hovězí maso a vlastní specialita. Porota prý sedm nocí a sedm dní předem nejedla (některé prameny praví, že ani nepila), aby nebyla její chuť ovlivněna a mohla tak bez diskuzí rozhodnout, který z týmů si letos odveze ocenění pro nejlepší grilovací družstvo v Dolním Újezdu.  Z vítězství se nakonec radovali soutěžící z mužstva Kocóru, jejichž hovězí steak byl seriózně navržen na zaslání do grandhotelu Pupp pro inspiraci tamního kulinářství. Druhou pozici obsadil tým Karolínka  a třetím týmem na bedně se stali Pekelníci. Všichni byli ale skvělí, proto hovořila porota o velmi náročném posuzování.

Závodníci

Triatlon nese podtitul Král polí a luk zcela oprávněně. Závodníci totiž musí absolvovat jak plavbu v újezdských vodách, cyklistiku v divokých stráních újezdské otčiny, tak i ojedinělý běh křížem krážem právě poli a loukami. Kategorie s větší náročností byla postavena na trase 250 m mořeplavby, 13 km cyklistiky a přes 3 km běhu. Krátký triatlon pak 100 m plavání, 5 km kolo a 1,5 km běh. Letošního zápolení se účastnilo 55 závodníků. Na startovní listině figurovali jak starousedlíci prahnoucí po udržení titulu místní dráhy v Dolním Újezdu, tak závodníci z blízka i dálky. Na startu figurovali mladí, starší, vážení i hubení, zkrátka všichni, kdo se rozhodli svést bitvu sami se sebou. Největší jména na startu doplnily i místní slavné osobnosti z kategorie politika či školství. O náboj bylo tedy postaráno a nezbylo než netrpělivě čekat na porovnání sil. Všichni účastníci předvedli úžasné výkony a se strastiplnou tratí se vypořádali ve velkém stylu.

Příběhy

Během závodu si každý napsal svůj osobní příběh, na který jen tak nezapomene. Například o přejezdu 12 km na kole s prázdnou duší bude myslím cyklistický svět přemítat ještě velmi dlouho. V závodě mužů zvítězil předloňský šampión Josef Šutera z atletiky Polička před Janem Ostroluckým z Litomyšle a Ondřejem Petiškou z Jaroměře. V dámské kategorii zvítězila Martina Smítalová před domácími Maruškou Ropkovou a Petrou Betlachovou. O to, že alespoň jeden pohár pro nejsilnějšího sedláka široko daleko zůstane v Dolním Újezdu,  se v kategorii kratšího triatlonu postaral Jakub Mokrejš,  který zvítězil nad druhým v pořadí Janem Truhlářem a třetím Radimem Hladíkem. I tady ale, stejně jako u grilovací soutěže, bez výhybek platilo Coubertinovské pravidlo: „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!". A že to tak opravdu bylo, o tom může vyprávět atmosféra, která v Dolním Újezdu panovala při diskuzi výsledků.
Závěrem bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří na Grilovačku 2013 dorazili a ocenili tím práci organizátorů. Těch bylo zapotřebí opravdu moc a dokázali vytvořit  úžasný den pro všechny. Třeba jen zmínit, podle mne, na středoevropské úrovni provedený program pro děti.

VLADIMÍR KLUSOŇ