„Přes to křoví to půjde zahrát těžko, jaký je vlastně par na téhle jamce?" Podobný dotaz by na perfektně připraveném hřišti s jamkami překvapil asi málokoho. Jenže to by ho nesměl pronést zamračený muž oblečený do barevného dresu, který si mezitím pečlivě udusával trávu kolem fotbalového míče.

Na podobná setkání se v Litomyšli místní můžou těšit častěji. Poblíž Primátorské hráze totiž vyrostlo fotbalgolfové hřiště, jež se pyšní tím, že je čtvrté v celé České republice. Pokud se rozhodnete, že si tento mladý sport budete chtít vyzkoušet, tak si kopačky raději nechte doma. Mohly by totiž poškodit pažit.

„Kopačky jsou zakázané, na hřiště se 
s nimi nesmí. Můžete hrát 
v turfách, sálovkách, teniskách nebo klidně i bez bot," vysvětlil Tomáš Neumann, prezident České fotbalgolfové asociace.

Netradiční sport

„Tento sport vznikl zhruba před třiceti lety v severských zemích. V roce 2004 vznikla ve Švédsku Světová fotbalgolfová asociace. Od roku 2007 se pořádají mistrovské turnaje. Na podzim roku 2013 vznikla tuzemská asociace a od té doby stavíme hřiště. Máme 
i akademii, naším patronem je fotbalová legendární Antonín Panenka. Areál v Litomyšli je čtvrtým u nás," uvedl Tomáš Neumann.

Hráči na hřišti s celkem osmnácti jamkami bojují hlavně sami se sebou. „Já to prostě na ty čtyři kopy nedám," ulevil si jeden z nadšenců, jenž se snažil překopnout překážku umístěnou mezi dvěma stromy. Nakonec si však chytrým lobem cestu 
k „jamce"s průměrem půl metru našel.

Sport sám o sobě není fyzicky náročný, po hřišti míč proháněly celé rodiny s malými dětmi, hráli i senioři. „Je to něco mezi golfem a minigolfem. Akorát si představte, že místo hole a malého míčku používáte nohy a klasický fotbalový balon. Pravidla jsou hodně podobná golfu, ale lišíme se tím, že nemáme žádné povinné oblečení, které by hráči měli nosit," dodal Tomáš Neumann.

Proč Litomyšl?

Nabízí se otázka, proč hřiště vzniklo právě v Litomyšli a ne v nějakém větším městě. „Já tady bydlím a chtěl jsem plochu na fotbalgolf vybudovat někde v okolí. Nakonec se nám podařilo najít vhodné 
a nevyužívané místo. Hřiště však také mohlo být třeba ve Svitavách," řekl provozovatel areálu Pavel Wetter.

Do budoucna by se podle něj měla lokalita ještě více rozrůst. K osmnácti jamkám pro dospělé se totiž chystá i hřiště pro nejmenší. „Zatím nám tam chybí překážky, ale už na něm pracujeme, bude to takové kratší hřiště pro děti," dodal Pavel Wetter.