Každý návštěvník, který se na oblíbenou památku vydá a chce si ji prohlédnout, počítá s určitým časem, který tam stráví. Jeden prohlídkový okruh na Svojanově trvá hodinu, a to je pro některé ratolesti dost dlouhá doba. Pak už ztrácejí pozornost. Na hradě však vědí jak děti rozptýlit.

Bezpečné atrakce

„Snažili jsme se vyjít vstříc rodinám s dětmi. Na hřišti se děti zabaví. Tím se jejich návštěva hradu tak trochu odlehčí. Sami rodiče pak mohou v klidu posedět v kiosku s občerstvením, který je v těsné blízkosti hřiště,“ uvedl Miloš Dempír, kastelán hradu. Když pracovníci správy památky vybírali jednotlivé herní prvky, snažili se, aby se zde vyžily všechny věkové kategorie dětí. Rodiče nejmenších ratolestí ocení pružinová houpadla a houpačku. Pro větší děti je nachystaná velká sestava s věží, prolézačkou, skluzavkou, kreslicí tabulí a počítadlem. Kluky a holky určitě potěší i houpání v hnízdě.

Atrakci si pochvalují i samotní rodiče. „Je to dobrý nápad, že zde mají i hřiště pro děti. Máme dvě. Jednomu synovi je osm a druhému čtyři. Starší si užil prolézačku a houpací hnízdo, mladšímu se zalíbil koník, coby houpadlo,“ svěřila se Martina Matějková. Na skluzavce se vozili oba dva. Navíc dopadová plocha hřiště je z písku, takže děti „padají“ do měkkého.

Výletníci najdou hřiště u parkoviště před hradem, tedy právě tam, kde bylo to předchozí, které s léty dožilo. Původní herní prvky také nevyhovovaly současným požadavkům. Podle kastelána jsou všechny nové součásti opatřené certifikátem a splňují normy pro bezpečnost a provoz dětských hřišť. Správa hradu vybavení nezbytného koutku pořídila za zhruba 160 tisíc korun. Použila na ně výtěžek tržeb ze vstupného.   (kk, rak)