V únoru roku 2005 se objevila v policejní evidenci černobílá fotografie Milana Bendíka. Nikdo tehdy ještě netušil, že tam bude muž s knírkem a delšími vlasy viset i v roce 2022. A to hned dvakrát. Dotyčný se totiž může vydávat i za Petra Grunda.

„Milan Bendík je v pátrání, protože se vyhýbá nástupu do výkonu trestu. Víme, že je v Anglii. Proběhlo již vydávací řízení, ale britským soudem bylo odepřeno jeho vydání,“ uvedla policejní mluvčí Dita Holečková. Dnes je Milanu Bendíkovi šedesát let. Na Svitavsku platí mezi hledanými osobami jednoznačně za rekordmana. „Byl vypátrán až po 15 letech v Anglii,“ podotkla Holečková.

Psali jsme:

Policisté na Svitavsku jsou přitom při pátrání poměrně úspěšní, o čemž svědčí i pohled do systému hledaných osob. Jenom dvě osoby totiž policie hledá od minulého roku, po ostatních pátrá až letos.

Důvody, proč lidi hledá policie, se většinou stále opakují. Většina se jich vyhýbá nástupu do výkonu trestu, na někoho vydal soud příkaz k zatčení nebo je hledaná osoba účastníkem trestního řízení.

„Na Svitavsku se nám pátrání daří. Pokud je osoba hledaná dlouho, většinou o ní víme, ale buď dlouho probíhá řízení o vydání, nebo ho cizí země nevydala. Většinou jsou lidé vypátraní v řádech několika měsíců, maximálně do roka,“ vysvětlila Holečková.

Jedinou pohřešovanou je aktuálně sedmnáctiletá Karolína Pémová. Pátrací svazek na dívku ale vede Praha, nikoliv policisté na Svitavsku. Tmavovlasá dívka se pohřešuje od 21. dubna letošního roku.

Druhou mladou ženou v pátrání je sedmnáctiletá Elena Kroutilová, kterou policie hledá od 13. června.

Pátrání trvá někdy pár dní nebo týdnů, jindy se protáhne na několik let. „Doba pátrání není jinak stanovena. U hledaných osob platí do té doby, dokud je platný právní podklad k vyhlášení pátrání. A samozřejmě ověřujeme, zda lidé v pátrání žijí,“ dodala mluvčí policie.