Nenapadne a nenapadne. Marně mnozí hypnotizují teploměry, které ukazují na leden vysoké teploty. Marně na nebi hledají sněhové mraky. Jen s nostalgií vzpomínají na zimy dřívější, které sněhu dopřály do sytosti. Ladovská zima se nejenom svitavskému okresu vyhýbá velkým obloukem. Nenapadly ani ty tři centimetry sněhu, natož u muzea čtyři.

Místo sjezdovek, snowboardů a běžek aspoň ti, kteří mají poblíž zimní stadion s ledovou plochou, nazouvají brusle. Místo zateplovací kombinézy navlékají plavky a vyráží do krytých bazénů. Ty tak mívají často plno.

Brusle to jistí

Aspoň náznak zimy lze zažít při veřejném bruslení. Led pod nohami na chvíli dá zapomenout blátu, které jinak zdobí sjezdovky. A zejména pokud bruslaři vyrazí na krytý zimní stadion, teplou zimní bundu, rukavice a čepici ocení. Teplota tu je totiž často ještě nižší než ta venkovní.
„Někteří návštěvníci nám potvrzují, že je přilákalo to, že není sníh. O svátcích a po Novém roce jsme měli návštěvnost kolem tří set bruslařů denně," uvedl Petr Pešina, vedoucí litomyšlského zimního stadionu. Podle jeho zkušeností je na návštěvnosti znát, když napadne první sníh a lidé vyrazí například na běžky. „Ale všichni nejezdí na hory a jdou bruslit i když je venku sníh," dodal Petr Pešina.
Během letošní zimy děti v okrese ještě nestihly žádnou sáňkovačku, o to víc se jich snažilo popasovat s nestabilními bruslemi na ledě.

Do vody a páry

Koho bruslení nenadchlo, často volí jako další možnost, jak si protáhnout tělo, návštěvu krytého bazénu. Nedostatek sněhu na návštěvnosti pociťují například ve Svitavách.

„Především o víkendu pozorujeme, že teplá zima má vliv na počet návštěvníků oproti jiným letům, kdy zima byla pořádná. Lidé nemohou jet na lyže, tak přijdou k nám," potvrdil Filip Tomanec, vedoucí krytého plaveckého bazénu ve Svitavách.
Provozovatel bazénu na teplou zimu zareagoval po svém. „Rozšířili jsme oproti loňskému roku otevírací dobu, o víkendu máme otevřeno déle. Snažili jsme se tak připravit na počasí, které meteorologové hlásili," konstatoval Filip Tomanec.

První kilometry

Běžky venku provětráte maximálně kolečkové, sjezdovky možná tak travní. Sportovci, které jako náhradu za lyže nelákají plné bazény a zimní stadiony, si hledají jiné vyžití.

„Doma v koutě mi stojí tři páry lyží, které by chtěly provětrat. No, ale sněhu se nedostává, zato podmínky jsou jako na jaře. Tak jsem místo lyží vytáhl kolo. Poměrně teplé počasí mi dovoluje ukrajovat letošní první kilometry na kole. Jindy bych si na ně musel počkat až tak do dubna," prozradil Patrik Tmej z Lubné.

Jiní nejsou tak aktivní a stále čekají a doufají, že sníh bude. „Těším se na lyžařský kurz, ještě jsem nikde na horách nebyl, čekám na sníh. Zatím třeba zajdeme do haly nebo na bowling,"  konstatoval Daniel Moravec z Mikulče.
Ne všichni jsou z teplé zimy nešťastní. „Vůbec mi taková zima nevadí, nejsem příznivec sportů, ani těch zimních. Takováhle zima je pro mě plus," vysvětlila Johana Justová z Vendolí.

Fitcentra letí

Prázdné nezůstávají v tuto dobu ani posilovny. Po svátcích zažívají velký nápor snad každoročně. Mohou za to kilogramy nabrané díky dobrotám, které zdobily sváteční stoly a novoroční předsevzetí s přebytečnými kily důkladně zatočit.