V Holandsku

Lektorka angličtiny Klára van Sas bydlí se svým holandským manželem a dvěma dětmi už třetím rokem ve Svitavách. Zatím vždy slavili Vánoce tady v Čechách. Letos prožijí svátky v Holandsku s manželovou rodinou, kam letí na Štědrý den dopoledne. „Vánoce tady jsme slavili podle našich zvyků. I když vždy nám tam něco 'vklouzlo'od manžela," říká Klára van Sas. Ale ani o Vánoce v Čechách nepřijde, v sobotu je oslaví s rodinou. V Holandsku slaví Vánoce jinak než u nás. Dvacátého čtvrtého si dají něco dobrého. Pětadvacátého se všichni sejdou. Rodina Kláry van Sas se setká na večeři v restauraci, kde děti dostanou i dárky. Rodinné setkání mají naplánováno i na druhý svátek vánoční.

Co slaví Holanďané daleko víc, je podle Kláry van Sas příjezd Sinterklaase, holandské obdoby Mikuláše. Sinterklaas přijíždí v půlce listopadu lodí ze Španělska. „Je to velká show, hlavně pro děti. Sinterklaas přijede s bílým koněm a se svými pomocníky Černými Petry. Vysílá to i televize," vysvětluje Klára van Sas. Od jeho příjezdu každé dítě v Holandsku dá vždy večer přede dveře svoji botičku a nechá tam něco pro Sinterklaase – obrázek, mandarinku, sušenku, mrkvičku či vodu pro jeho koně. Ráno v botičce pak děti najdou nějakou maličkost, jako jsou sušenky nebo sladkosti či drobný dáreček. Velké dárky pak Sinterklaas rozdává dětem pátého prosince. Co do štědrosti se nadílka vyrovná našemu Ježíškovi. „Tradici dodržujeme i my. Takže večer musíme vždy s manželem rychle oloupat mandarinku, aby tam zbyly šlupky, vylít vodu a dát malý dárek. Ale je to nádherné, když se děti ještě v pyžamkách běží podívat do botiček," říká Klára. Sinterklaasem žijí v Holandsku všichni, i ve školách a školkách.

Kanárské ostrovy

Klára van Sas nepobývala jen v Holandsku, ale také v Anglii, Kanadě nebo i na Kanárských ostrovech. Ze všech zemí, vyjma právě Kanárských ostrovů, se vždy na ty nejkrásnější svátky v roce vracela domů do Čech. „Vánoce na Kanárských ostrovech jsme slavili s partou lidí z různých zemí. Každý přinesl něco typického ze své země. Koupali jsme se v čepičkách. Nikdy na to nezapomenu," dodala Klára. Vánoce miluje, jejich atmosféru. Ráda zdobí vánočně i byt. Důležitá je pro ni pospolitost rodiny.