Včera umělecký kovář František Bečka osadil na místní zvonici v areálu kostela sv. Bartoloměje symbol mariánské hvězdy a turecký půlměsíc. Tím skončily řemeslné práce rekonstrukce. Ta v obci pokračuje už druhým rokem a podle starosty Jana Smoly skončí v září, kdy mají být dokončeny restaurátorské práce.

Oprava přijde skoro na milion

„Rekonstrukce zvonice započala loni, původně jsme to chtěli zvládnout v jedné etapě, ale z důvodu nedostatku finančních prostředků se rozložila do dvou let,“ vzpomíná starosta a dál rekapituluje: „Loni jsme udělali to, co nejvíc hořelo, to znamená střechu nad márnicí a první nejnižší stříšku na zvonici, rekonstruovala se fasáda, odfouklá místa se otloukla a znovu se to naštukovalo, opravovaly se římsy na márnici.“

Letos se dokončila střecha včetně báně. „Podle dobových fotografií a hlavně historických pramenů byl na zvonici symbol mariánské hvězdy a tureckého půlměsíce, a tak jsme se rozhodli je tam vrátit,“ poznamenal starosta, který celkové náklady rekonstrukce odhaduje na 900 tisíc korun.

Odkrývají německé nápisy

Loni se obci podařilo na rekonstrukci sehnat dvě dotace, a to 100 tisíc z Pardubického kraje a 70 tisíc z havarijního fondu ministerstva kultury. Ze stejného fondu na opravu zvonice letos přišlo dokonce 100 tisíc korun. Ještě vyšší finanční částkou ministerstvo přispělo na restaurování malovaných ornamentů a nápisů na dřevěných podhledech stříšek zvonice.

Pod rukama restaurátorky Magdaleny Slavíkové na světlo pomalu vyplouvají malby a nápisy v němčině. Některé jsou datovány do roku 1910, kdy se zvonice zřejmě opravovala. „Restaurátorky na spodní římse ve spodní vrstvě odkryly mnohem starší ornamenty, které jsou i tvarově trochu jiné než ty, které jsou tu vidět. Jsou to pořekadla v němčině: Bůh žehnej práci.; Neobávejte se hrozeb bohatých, nýbrž slzí chudých.“
Zvonice, která pochází zřejmě z počátku 17. století – zvon nese dataci 1609, se v plné kráse bez lešení představí v září.