Velké změny si přichystali například ve Speciální základní škole a střední škole Svitavy. Pardubický kraj totiž uvolnil peníze na opravu vnějšku historické budovy, ve které škola sídlí. Ta dostane například novou střechu i vchod. Práce budou stát přes sedm milionů korun a vše by mělo být hotové do konce listopadu. Ředitel školy Igor Kloss se však neobává toho, že by opravy mohly vážně narušit probíhající výuku.

„Jsem velice rád, že Pardubický kraj našel peníze na tento projekt. Naznačuje to, že počítá se speciálním školstvím. Na podobné situace jsme zvyklí. V minulých letech se za provozu opravovaly vnitřní prostory, probíhající práce by tedy neměly narušit provoz školy. Dělníkům jsme poskytli prostory malé tělocvičny, ale to není vážná komplikace, protože k hodinám tělocviku využíváme také městskou halu," vysvětlil ředitel. Nezapomněl také zmínit, že školu čekají další úpravy i v budoucnosti.

Rušno bylo také na Základní škole T. G. Masaryka v Litomyšli. Na „trojce" se žáci můžou těšit na nově uspořádanou počítačovou učebnu. „Na prvňáky čekají nové lavice. Letos chceme koupit ještě jedny na druhý stupeň. Máme také novou odbornou učebnu literární výchovy, kde máme pro žáky beletrii za 200 000 korun," uvedl ředitel školy Pavel Jirsa. Novot však mají na škole mnohem více.

Úpravami prošla podlaha sportovní haly. Na škole také plánují zájezd do Anglie. Cizí jazyk si žáci můžou během letošního roku osahat i při výuce na škole. Výtvarnou výchovu se totiž děti můžou učit i v angličtině od rodilé mluvčí. Ke změnám došlo i v personální oblasti. „Znevýhodněným dětem pomůžou tři asistenti. Máme také novou kolegyni, která prošla náročným tříkolovým vyběrovým řízením," dodal Pavel Jirsa.

Projekty i „koráb"

Přes prázdniny v útrobách budov i mimo ně hodně pracovaly také svitavské školy, obzvlášť gymnázium i tamní obchodní akademie. Svitavské gymnázium už potřebovalo nutně opravit zadní příjezdovou cestu do areálu školu. S investicí jí pomohl kraj, který na to poslal ze své kasy milion dvě stě tisíc korun.

Kromě toho se však také připravuje na spuštění dalších projektů, které budou zajímavým oživením jak pro lidi zvenčí, tak také pro vlastní studenty gymnázia.

„Během prázdnin zahájilo gymnázium další evropský projekt za téměř jeden milion korun, který je zaměřen jednak na rozvoj čtenářských dovedností, jednak na podporu výuky cizích jazyků. Již během prázdnin absolvovalo několik učitelů studijní jazykové pobyty v Anglii, jedna učitelka se se připravovala na uplatňování takzvané metody CLIL, v našem případě částečnou výuku matematiky v angličtině," uvedl ředitel svitavského gymnázia Milan Báča.

Škola se navíc připravuje také na nápor desítek studentů, kteří byli neúspěšní v prvním termínu maturitních zkoušek. Svitavské gymnázium je totiž spádovou školou právě pro oblast svitavského okresu. „Didaktický test nebo písemnou práci v takzvané společné části tak vykoná téměř 200 žáků," dodal Milan Báča.

Pečlivě se na návrat školáků připravují na svitavská obchodní akademie. Bílé tu nahradil koráb, na druhé straně chodby jsou zase vyobrazení lidé na vlnách.

„Byl to můj nápad a k jeho realizaci jsem oslovil naši paní učitelku Němcovou. Ta přizvala také další naší studentku a zároveň svou dceru, na to se nabalili někteří další žáci. Myslím, že ostatní děti budou v září hodně překvapení. Uvidíme, jaká bude jejich reakce," usmívá se Libor Pavlík, ředitel Obchodní akademie ve Svitavách.

Zároveň navíc na chodbě v prvního patra budovy dotvářejí speciálně zřízenou stěnu s fotografiemi absolventů. Portréty navíc sbírají z různých ér školy, jedny z nejstarších sahají až do padesátých let. „Začali jsme s tímto projektem už před dvěma lety a budeme rádi, pokud se nám ozvou i další absolventi a poskytnou nám své fotografie.

Za dva roky slavíme velké výročí od založení školy a chtěli bychom mít takových tabel co nejvíc," dodal Pavlík. To na poličské Základní škole Na Lukách se přes léto pracně vyměňovala střecha na tamní tělocvičny, kde vyměňovali zastaralé šindele.