Nedořešená zůstává nejtragičtější nehoda loňského roku, která se stala 12. února v Litomyšli u vlakového nádraží. Po nárazu do stromu tehdy v autě uhořeli tři mladí lidé, sourozenci a jejich sestřenice. Řidič vyvázl s lehkým zraněním. Vyšetřovatel měsíce vyhodnocoval všechny důkazy a znalecké posudky. Osmadvacetiletého řidiče následně obvinil z trestného činu usmrcení z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu podle policie až deset let ve vězení.

O tragické nehodě jsme psali zde:

Místo tragické nehody v Litomyšli.
Dostal se z auta, tři kamarádi uhořeli. Za tragédii v Litomyšli padlo obvinění

"Kriminalisté muži kladou za vinu, že po předchozím požití alkoholu a pod vlivem návykových látek, a to pervitinu a marihuany, řídil osobní vozidlo Škoda Fabia. V něm vezl další tři osoby. S autem následně havaroval, po nárazu do stromu došlo k zahoření vozidla a následnému úmrtí tří spolucestujících," sdělila policejní mluvčí Markéta Janovská.

Po nehodě policisté řidiči naměřili 1,82 promile alkoholu v dechu. Ve voze zahynuly dvě ženy ve věku 22 a 23 let a osmnáctiletý mladík. „Již vloni 19. prosince jsme spis předložili s návrhem na podání obžaloby Okresnímu státnímu zastupitelství ve Svitavách,“ dodala policejní mluvčí Andrea Muzikantová.

O sedm mrtvých víc

Při dopravních nehodách v Pardubickém kraji vloni zemřelo 28 osob. Na silnicích první třídy zahynulo jedenáct osob, na silnicích druhé třídy devět lidí a na silnicích třetích tříd osm osob. „Za uplynulý rok došlo v kraji k 4 426 dopravním nehodám, při kterých zemřelo 28 osob a 1 265 jich utrpělo zranění. V porovnání s uplynulým rokem jde o nárůst o 35 dopravních nehod, sedm usmrcených a 45 zraněných osob,“ dodala Muzikantová.

Tragická nehoda, při které zemřeli dva lidé, se stala 19. května na silnici I/34 mezi obcemi Borová a Františky. „Vozidlo narazilo do stromu poté, co se řidič plně nevěnoval řízení vozidla,“ sdělil vrchní komisař Tomáš Krpata z Odboru služby dopravní policie Pardubického kraje.

O nehodě jsme psali zde:

Při nehodě u Borové zemřeli dva lidé.
FOTO: Tragédie u Borové. Po nárazu fordu do stromu zemřeli dva lidé

K další nehodě, při které zemřely dvě osoby, došlo na silnici mezi obcemi Mladkov a Vlčkovice 4. listopadu. I tady řidič narazil do stromu, podle policie bylo příčinou tragické nehody nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky.

Kritické úseky

Vážné nehody se už nestávají jenom na „jedničkách“. Rizikové úseky jsou i na silnicích druhých tříd. Podle počtu nehod se mezi kritické úseky řadí silnice I/36 od křižovatky u obce Časy k okružní křižovatce u Holic. „V úseku se vloni stalo 28 dopravních nehod, při kterých se lehce zranilo patnáct lidí. Nejčastější příčinou bylo vyhýbání se bez dostatečného bočního odstupu a najetí do protisměru,“ dodala Muzikantová.

Foto z místa nehody.
Dvojnásobná tragédie. Auto u Mladkova narazilo do stromu, dva mrtví

K pěti nehodám vyjížděli policisté na silnici druhé třídy mezi Mladkovem a Vlčkovicemi. Tady dokonce zemřeli dva lidé. Pět nehod se stalo také na silnici II/315 mezi obcemi Sruby a Choceň.

Silnicím v Pardubickém kraji ulevila dálnice D35. I na ní ale řidiči vloni bourali. Policie tady evidovala 69 nehod, při kterých se lehce zranily tři osoby. „Po otevření úseku D35 Časy – Ostrov se výrazně snížil počet vozidel na silnici I/36 v úseku od D35 k I/35. Lze předpokládat i snížení dopravní nehodovosti v tomto úseku. Rovněž došlo k odklonu části dopravy ze silnice I/35 z průtahů obcí Ostřetín, Vysoká u Holic a Jaroslav. I tady počítáme se snížením nehodovosti. Naopak došlo k nárůstu dopravy na I/17 od napojení na D35 k obci Zámrsk,“ podotkl Krpata.

Počet dopravních nehod - 4 426
Usmrceno - 28 osob
Zraněno - 1265 osob
- těžce 80 osob
- lehce 1185 osob

Škoda – 292 282 300 Kč

Počet nehod:
ÚO Chrudim - 978 nehod (7 úmrtí / 257 zraněných)
ÚO Pardubice - 1 559 nehod (9 úmrtí / 484 zraněných)
ÚO Svitavy - 762 nehod (7 úmrtí/ 256 zraněných)
ÚO Ústí nad Orlicí - 1 127 nehod (5 úmrtí/ 268 zraněných)

Příčiny nehod:
nesprávný způsob jízdy - 2 291
nepřiměřená rychlost – 680
nedání přednosti – 462
nesprávné předjíždění – 125

Nehody pod vlivem alkoholu:
celkem - 247
usmrceno – 7
těžce zraněno - 21
lehce zraněno – 107