Martin Sodomka, svitavský autor populárních dětských knih a grafik, vydal další knížku. Křest knihy „Jak si postavit letadlo" se uskutečnil v pátek v pražském knihkupectví Kosmas.

Kmotrem ilustrovaného příběhu krysáka Arnyho, vrabčáka Zíly a žabáka Kristiána se stal Štěpán Mareš, kreslíř karikatur a známého komiksu Zelený Raoul. Kniha se stovkou kolorovaných tužkokreseb „Jak si postavit letadlo" vznikala celý jeden rok. „Náročné bylo vyladit samotný příběh, aby vše sedělo," uvedl autor Martin Sodomka.

Ilustrace jsou doplněné popiskami. Přehledně informují o konstrukci a vybavení letadla. „Jsem celoživotní fanoušek letadel. Jsou moje vášeň. Do knížky jsem promítl svoje zkušenosti z leteckého modelářství," řekl Martin Sodomka. Vysvětlil, že vyobrazené letadýlko, které si na stránkách publikace postupně staví trojice zvířecích hrdinů se svými pomocníky, je vlastně kombinací letadla reálného s prvky klasického balzového modelu.

Hrdinové do filmu

Knížka spolehlivě nadchne jak kluky ve věku mezi sedmým a jedenáctým rokem, tak i jejich rodiče. Titul vydal Martin Sodomka vlastním nákladem. Podle Štěpána Mareše je takový počin velmi odvážný. Pohádka se okamžitě stala bestselerem v kategorii dětské literatury. Opakoval tak úspěch předcházející knihy „Jak si postavit auto", která by se měla dokonce objevit na filmovém plátně. „Seriál krátkých zhruba dvacetiminutových filmů má vzniknout v evropské koprodukci. Na scénáři již pracují český a americký scénárista. Podklady pro digitální zpracování loutky Arnyho jsem už předal. Ještě není rozhodnuto, jestli bude pohádka animovaná digitálně nebo zpracovaná jako loutková," upřesnil Martin Sodomka. První z technických pohádek je také dostupná v anglickém překladu, druhá se připravuje.

Letadlem nekončí

V současné době ve Svitavách vzniká třetí kniha z Edice technických pohádek. První ilustrace ke knize „Jak si postavit motorku" se už rodí. Následovat by pak měla ještě kniha „Jak si postavit dům", ve které řada prvků určitě osloví i děvčata. V tuto chvíli zvažuje Martin Sodomka ještě zpracování témat železnice a lodí.

Martin Sodomka ze Svitav začal pracovat na knihách pro děti teprve nedávno. Knižní svět mu ovšem není cizí. Jako grafik vytvořil během řady let stovky knižních obálek. Jeho práci měli v rukou například všichni, kdo prošli počítačovými kurzy a hledali informace třeba o programech MS Office v publikacích nakladatelství počítačové literatury Computer Press. Rovněž Svitavané vidí jeho práci každodenně. Je autorem log Fabriky, Městské knihovny ve Svitavách nebo svitavského muzea.

SYLVA HORÁKOVÁ