Obchvat Svitav o délce 9,49 kilometru postaví za 787 milionů korun sdružení firem Eurovia CS a M-Silnice. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stavbu vysoutěžilo skoro o půl miliardy korun levněji oproti původním předpokladům. Odhadovaná cena v soutěži byla 1,2 miliardy korun, ale nakonec spadla na 787 milionů korun, což je 63 procent původního odhadu. Výstavba potrvá zhruba dva roky.

Projeďte se už nyní po obchvatě ve vizualizaci:

Zdroj: Youtube

V březnu dodavatelé ještě dolaďují časový harmonogram, umístění stavebních objektů nebo to, kde se bude navážet materiál a kde ukládat zemina.

„Zemní práce začnou v dubnu. Bude se dělat skrývka ornice, která se rozprostře na vybrané pozemky. Oficiální zahájení stavby je v plánu na 21. dubna,“ uvedl místostarosta Svitav Pavel Čížek.

Psali jsme již:

Vizualizace budoucího obchvatu Svitav.
Za měsíc začne stavba obchvatu Svitav. Řidiči na něj vyjedou v roce 2024

Na projektu za stovky milionů korun se podílí také samotné Svitavy. „Za námi jde rekonstrukce vodovodního přivaděče, který nás stojí zhruba 32 milionů korun. Jsou to dvě třetiny kompletního přivaděče, jednu třetinu zaplatí ŘSD,“ vysvětlil Čížek.

S výstavbou obchvatu souvisí také vybudování příjezdu ke svitavské průmyslové zóně. Město počítá se silnicí, chodníky, cyklostezkou nebo zřízením míst pro kamiony se sociálním zázemím. V plánu je i odvodnění dotčeného území.

Stížnost zamítnuta. Stavba obchvatu Svitav se blíží
VIZUALIZACE: Stavbě obchvatu Svitav už konečně nestojí nic v cestě

„Náklady dosáhnou asi 60 milionů korun. Máme přislíbenou dotaci z ministerstva průmyslu a obchodu ve výši asi 75 procent nákladů,“ dodal místostarosta.

Na obchvat Svitav čekají lidé desítky let. Nová silnice má odvést z města zejména tranzitní dopravu. Silnice I/43, na které obchvat vznikne, spojuje východní Čechy s Jihomoravským krajem. Podle posledních dat ze sčítání dopravy z roku 2016 projede Svitavami okolo 14 tisíc aut denně.