Když nemáte kam dát knihy, tak si pořídíte novou knihovnu. V případě Smetanova města se nejedná o kousek nábytku, nýbrž o rekonstrukci bývalého okresního soudu a ředitelství Vertexu. Tato budova je v blízkosti náměstí a bezprostředně sousedí se stávají knihovnou, která je v budově historické radnice.

Architekti měli za úkol nejen vyřešit přestavbu historické budovy, ale také do ní vměstnat desítky tisíc svazků. „V současné době máme ve volném výběru asi 23 tisíc knih ve všech třech odděleních. Ve skladu je zhruba 48 tisíc zpracovaných knihovních jednotek, které jsou přístupné prostřednictvím online katalogu,“ sdělila ředitelka knihovny Jana Kroulíková.

Myšlenka na jiné prostory není nová. „Diskusi o přemístění knihovny vedeme několik let. Zásadní problém je, že současné prostory odpovídají devatenáctému a ne jednadvacátému století,“ řekl starosta Litomyšle Radomil Kašpar. 

Práce na studii, která by vyřešila vznik nové knihovny, nebyla jednoduchá a architekti museli řešit několik omezení. Zejména stavební dispozice budovy, jejíž část byla nedávno opravená. Snažili se o to, aby se návštěvník mohl v prostorách nové knihovny snadno a intuitivně orientovat. Velkou novinkou by bylo rovněž zbudování prosklených balkonů do nově opraveného dvora. Celkem by se do knihovny mělo vejít přes 52 tisíc svazků. Tento počet vychází z propočtů na nosnost stropů. Pokud by došlo k rekonstrukci podle dodané studie, tak by knihovna měla novou užitnou plochu přes tisíc metrů čtverečních ve třech patrech.

V přízemí se počítá s víceúčelovým sálem, který by zároveň sloužil i jako čítárna. Ve druhém nadpodlaží by mohlo vzniknout oddělení pro dospělé. O patro výše je v plánech narýsováno dětské oddělení, přednáškový sál a administrativní prostory pro městskou knihovnu. „Jako velké plus považuji to, že se při rekonstrukci počítá s bezbariérovým přístupem a výtahem, protože v současné době mohou mít při návštěvě knihovny někteří naši spoluobčané problém,“ sdělil starosta Radomil Kašpar.

Problém ovšem je, kde na opravu za zhruba 30 milionů korun vzít peníze. „Je to významná částka, kterou přímo z rozpočtu vyčlenit nemůžeme. Musíme počkat na dotační titul,“ vysvětlil starosta. Bez cizích peněz se tak nepostaví nic. V současné době jsou v daném místě pronajaté kanceláře, služby jako kadeřnický nebo masážní salón. Jejich provozovatelé však podle slov radnice mohou být v klidu. Knihovna by neměla vzniknout dříve než za pět až deset let. V současné době také není jasné, k čemu by měly sloužit prostory v bývalé radnici, odkud by se knihovna mohla v budoucnu stěhovat.