Ve Svitavách nenechávají nic náhodě. Opravě památek věnují velkou pozornost, proto také zřídili speciální fond. I majitelé nemovitostí si mohou požádat o finanční podporu, a to jak soukromé osoby, tak podnikatelé. „Je nutné podpořit vlastníky kulturních památek a také potřebujeme vytvořit určitou finanční rezervu na spolufinancování obnovy, pokud získáme dotace," uvedl místostarosta města Pavel Čížek.

Vlastníci domů v historickém centru, kteří potřebují opravit fasádu, klempířské prvky  či střechu a podají si žádost, určitě neprohloupí. Podle Pavla Čížka město se podílí u objektů na bydlení padesáti procenty. U domů, které jsou určené k podnikání, může majitel získat třicet procent. Na restaurování mohou získat až stoprocentní podporu. Radnice navíc nabízí pomoc i s nepříjemným papírováním.
Vloni získali peníze z fondu na památky dva vlastníci, a to na opravu podloubí historických domů na náměstí. Město ze stejné hromádky financovalo i restaurátorské práce na dřevěném obložení v unikátní Ottendorferově knihovně.

Šanci mají ale všichni Svitavané, kteří mají domy v památkovém centru. Vloni radní z fondu vyplatili přes dva miliony korun. Letos by tam mělo být ještě o milion víc.

Do fondu dává město část peněz přímo z rozpočtu, peníze z pronájmů městských bytů a následně veškeré dotace, které získá. Podle vedoucího svitavského odboru kultury Jiřího Petra se do kasy přisype také čtyři sta tisíc z ministerstva kultury.