Přestože budova školní jídelny není od školy vzdálená více než 200 metrů, musely se děti do nedávna pohybovat po krajnici silnice druhé třídy, která prochází obcí. Právě dokončený chodník tento problém od příštího školního roku zmírní, neboť žáci druhého stupně budou moci celou cestu do jídelny absolvovat mimo nebezpečnou vozovku.

Stavební práce začaly v polovině dubna letošního a skončily v polovině června. „Chodník stál přes dva a půl milionu korun a práce podle plánu skončily 13. června“, uvedla starostka Pomezí Věra Chmenišincová. Přestavba chodníku trvala necelé tři měsíce. A obecní rozpočet přitom zatížila minimálně. Z devadesáti pěti procent projekt financovalo ministerstvo pro místní rozvoj, zbylých pět procent šlo z rozpočtu. Stavba po dobu realizace přirozeně omezovala silniční provoz v této části obce, průjezd byl pomocí semaforů řízen kyvadlově.

Další úpravy komunikací se v Pomezí v blízké budoucnosti nechystají. Obec prošla před několika lety rozsáhlou opravou vozovky navazující na předchozí výstavbu kanalizace. V již schváleném plánu je však přestavba prostoru před obecním úřadem. Přirozené „centrum vesnice“ je pravidelným dějištěm akcí, jako je třeba pouť, a nyní přišel čas zpřehlednit náves nejen pro řidiče, ale i pro chodce „Chystáme se přidat několik přechodů pro chodce a taky se budeme věnovat zastávce“, prozradila starostka Pomezí.

Jakub Sekanina