„Jsme z ní nadšeni, je to krásné i z toho důvodu, že se šetří letadlo při vzletu a doletu, snižuje se i hluková zátěž," říká akrobatický pilot Jan Rozlivka. Po dvaceti sedmi letech je to první dráha svého druhu, která u nás vznikla na malém letišti aeroklubu.

Letadla i kluzáky

Na dráze mohou startovat i kluzáky, to ale zřejmě nebude vhodné pro všechny. „Některý dokáže odstartovat z tého dráhy, ale řekl bych, že většina bude využívat starou travnatou dráhu," odhaduje pilot Rozlivka. Přistávat a startovat z nové dráhy budou malá vrtulové letadla. „Rozhodně není dráha určená pro start a vzlet větších dopravních letadel. My jsme ji potřebovali, protože neustále narůstá počet vlastníků malých sportovních a turistických letadel a ta zde budou moci přistávat. Zvýší se tím i rozvoj tohoto turismu a atraktivita celého moravskotřebovského regionu," tvrdí ředitel leteckého centra ve Starém Městě Stanislav Bajzík.

Dráhu půjčí

Těšit se z dráhy budou moci i inline bruslaři. „Uvažujume, že uspořádáme na této dráze nějaké závody pro nadšence jízdy na kolečkových bruslích nebo něco podobného," říká Stanislav Bajzík. Piloti chtějí, aby občas mohla asfaltová dráha sloužit i něčemu jinému, nejen letadlům.

Její slavnostní otevření přilákalo v sobotu spoustu lidí všech věkových kategorií ze širokého okolí. „Skvělý den, vyšlo počasí a je tady toho hodně k vidění," pochvaloval si Bohumil Otevřel. Letecká show se líbila i dětem. „Je tady hodně lidí, je co vidět. Bavím se, i když moc akriobatickému létání nerozumím," sdělil školák Václav Mačát. Sedmiletá děvčata Navrátilová se nejen bavila, ale i pózovala u letadel před fotoaparátem maminky.

Aera na nebi

„Je to tady fajn, letadla se mi moc líbí i to, jak tady nad letištěm létají," konstatovala Péťa. Její sestra Adélka by také chtěla umět létat. „Až budu větší, tak to zkusím," tvrdí. Maminka Navrátilová by ji ale dovolila jen se proletět. „Za knipl ani náhodou," odmítá zatím přání své dcery maminka. Návštěvníkům se líbily především akrobatické lety. Jeden z nich předvedl také pilot Jan Rozlivka. „Není to běžný let, co tady předvádíme, je to show sestava. Je trochu odlišná než závodní, zařazuji si do toho i prvky, které mě více baví. Aby to bylo efektivní pro diváky, používám také vyvíječ kouře. Letadlo tak za sebou zanechává kouřovou stopu," popsal let Jan Rozlivka po svém akrobatickém představení.

V každém případě se sobotní slavnostní zahájení provozu nové asfaltové vzletové a přistávací dráhy na letišti ve Starém Městě u Moravské Třebové vydařilo. Teď už může začít plnit svůj cíl, pro který byla v areálu letiště postavená.