Pokud Češi nezmění radikálně životní styl, čeká nemocnice pěkný nával.

V Litomyšli otevřeli vloni jednotku intenzivní péče na neurologii. Čtyři lůžka jsou určená pro léčbu pacientů po mozkové příhodě. Podle primáře Mariána Kuchara ale lidé zanedbávají prevenci. Vedení litomyšlské nemocnice proto připravilo v rámci celostátní akce den otevřených dveří na neurologickém oddělení spojený s přednáškou.

Lidí, kteří onemocní cévní mozkovou příhodou, přibývá. „Populace stárne. V porovnání s ostatními zeměmi v Evropě je v Čechách počet pacientů až dvojnásobný,“ uvedl primář Marián Kuchar. Na zdraví se podepisuje špatná životospráva, stravovací návyky, kouření nebo nedostatek pohybu. Onemocnění se projevuje už i u lidí okolo třiceti let. Zájemci, kteří se chtějí o nemoci dozvědět více informací, by si neměli nechat ujít den otevřených dveří, který se koná v Litomyšli na neurologii v úterý 19. a 26. května. „Návštěvníky seznámíme s problematikou cévní mozkové příhody a následně dáme prostor diskuzi. Řekneme jim, co mohou udělat, aby riziko choroby snížili. Promítneme navíc krátký film o iktové jednotce a zájemce provedeme po oddělení jednotky intenzivní péče,“ přibližuje primář litomyšlské neurologie Marián Kuchar.

Jednotka intenzivní péče se čtyřmi lůžky je určena pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Trombolytická léčba umožní lidem rychlý návrat do běžného života, zkrátí dobu hospitalizace, sníží úmrtnost a výrazně zlepší výsledný stav člověka.
Den otevřených dveří začíná v oba dny v patnáct hodin a trvá asi do sedmnácti.